Dům světla

Historie a poslání

Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) vznikla koncem roku 1989 jako iniciativa ze strany blízkých, známých a rodin HIV pozitivních občanů, s cílem jim prakticky pomáhat při řešení každodenních komplikací, které infekce HIV přinášela. Práce sdružení se postupně rozšířila i o prevenci a osvětu a do její činnosti se zapojil i větší počet samotných HIV pozitivních osob. Významným milníkem v naší činnosti bylo vybudování sociálně-azylového centra Dům světla koncem 90.let, od kdy ČSAP nabízí rovněž bezplatné anonymní testování na HIV a azylové a ubytovací služby pro HIV+ osoby. Organizace realizuje AIDS poradny, bezplatné anonymní testování na protilátky HIV v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Teplicích, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Ústí nad Orlicí a mobilní poradně v sanitním voze a také nonstop telefonní poradenskou linku pro oblast prevence HIV/AIDS a další aktivity. V nedávné době spolek rozšířil svou činnost i na oblast právní pomoci v případech diskriminace HIV pozitivních osob a na snižování společenského stigmatu, který s sebou HIV infekce může přinášet. Financování organizace je z dotací, darů a příspěvků

Pohled z ulice

dvorek

zoubek 1

zoubek 2


Dům světla

Vlajkovým projektem České společnosti AIDS pomoc je Dům světla, který od roku 1999 poskytuje pomoc a podporu o HIV pozitivním osobám, které se ocitly v těžké osobní či sociální situaci a potřebují dočasně bezpečné místo, kde mohou toto obtížné období překonat. Jsme v České republice jediným místem, které podobnou službu určenou výhradně HIV pozitivním osobám nabízí. Dům světla je zároveň místem, kde nabízíme jako jedno z mála míst v České republice bezplatné a anonymní testování na HIV. Celoročně se v ČR provede přibližně 11 tisíc HIV testů na vlastní žádost, celá polovina těchto testů proběhne právě v ČSAP. Testování na vlastní žádost je přitom jedním z nejefektivnějších způsobů testování (přes 40% nových diagnóz pochází z testování na vlastní žádost), které navíc přivádí na testovací místa ty, kteří si jsou vědomi, že se dopustili rizikového chování.


Sociální služba / Azylový dům

Česká společnost AIDS pomoc provozuje v Karlíně sociální službu azylový dům. Jeho posláním je poskytnout důstojnou pomoc a podporu osobám HIV pozitivním, které se ocitly v nepříznivé životní a sociální situaci spojené se ztrátou bydlení, tak aby mohly v co nejkratší možné době začít znovu samostatně fungovat ve společnosti. Což nejčastěji znamená mít kde bydlet, mít práci, zajištěné příjmy. Usilujeme o podporu nezávislosti, posilování motivace k návratu do plnohodnotného života a získání či zachování návyků důležitých pro fungování ve společnosti. Azylový dům je určen lidem nad 18 let včetně HIV pozitivních rodičů s dětmi. Uživatelé služby mohou být postiženi tělesně, zrakově, sluchově nebo mohou trpět jiným chronickým onemocněním či zdravotním postižením. Mohou vést rizikový způsob života nebo být tímto způsobem života ohroženy. Dále zajišťujeme základní sociální poradenství. Více v sekci HIV KOMUNITA / Azylový dům.


Testování

Všem zájemcům, kteří mají zájem o test, především na HIV, nabízíme bezplatné a anonymní testování. Před samotným provedením odběru krve, případně provedením rychlotestu, vždy probíhá předtestové poradenství ve formě pohovoru. Předtestový dotazník je možné si pro urychlení samotného předtestového procesu vyplnit v pohodlí domova, nebo u nás v čekárně na adrese https://www.hiv-pomoc.cz/dotaznik . Poradci následně sdělíte pouze osmimístný unikátní kód, který Vám bude vygenerován. V opodstatněných případech tetujeme i na syfilis, hepatitidu B a C. Při sdělování výsledků probíhá potestové poradenství, takže výsledek Vám určitě nebude sdělen jen tak mezi dveřmi. Výsledky jsou na našich testovacích místech k dispozici zpravidla za týden.


Checkpointy - Pobočky se zdravotnickým provozem

V posledních letech jsme své aktivity začali rozšiřovat do velkých měst České republiky ve formě poboček.

 • Praha:
  Kde: Malého 3, Karlín.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano
  Kdy testujeme: pondělí od 16:00 do 19:00, středa od 9:00 do 12:00, čtvrtek od 15:00 do 18:00 hod.
  Sdělování výsledků: pondělí 16:00 - 19:00 a čtvrtek 16:00 - 18:00 hod. (osobně nebo v on-line aplikaci)

Vyhodnocení testů nějaký čas trvá, protože testujeme až 4 infekce z každého vzorku. Čtvrtek je tedy první den, kdy jsme schopni sdělit výsledky z pondělní návštěvy. V pondělí pak sdělujeme výsledky z předchozího týdne ze středy a čtvrtku. Po uplynutí jednoho týdne si výsledek můžete vyzvednout oba sdělovací dny. Informaci o tom, zda jsou výsledky připraveny k osobnímu vyzvednutí, najdete také v našem on-line systému po zadání Vašeho anonymního kódu.


 • Brno:
  Kde: FN Bohunice, infekční klinika
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis
  Možnost PrEP u jiného pracoviště.
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)
 • Ostrava:
  Kde: FN Poruba, přízemí infekční kliniky
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis
  Možnost PrEP u jiného pracoviště.
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)
 • Olomouc:
  Kde: budova Krajské hyg. stanice, 1. patro
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano
  Kdy: středa od 13:30 do 16:30 / výsledky následující pondělí nebo středu od 13:30 do 16:30 (osobně nebo v on-line aplikaci)
 • České Budějovice:
  Kde: Česká 20 (vnitroblok - zvoňte),
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP na jiném pracovišti:
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)
 • Teplice:
  Kde: Areál nemocnice, pavilon B, 2. patro.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano.
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)
 • Ústí nad Labem
  Kde: Lékařský dům "V Jirchářích", V Jirchářích 62/2, ÚStí nad Labem - centrum, 1. patro (infekční ambulance).
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP ANO.
  Kdy: středa od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každou středu od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)

 • Hradec Králové
  Kde: Areál FN Hradec Králové, pavilon 6, čekárna 3.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ANO
  Kdy: úterý od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každé úterý od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)
 • Ústí nad Orlicí
  Kde: Areál Orlickoústecké nemocinice Ústí nad Orlicí, pavilon C (Neurologie), čekárna chirurgické ambulance.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP u jiného pracoviště.
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 (osobně nebo v on-line aplikaci)

Hledáme ordinace pro nová pracoviště na Liberecku, Zlínsku, Plzni, Karlových Varech a Košicích.


Besedy o HIV/AIDS a sexuálním zdraví

Všem zájemcům nabízíme možnost provedení besedy o HIV/AIDS v Domě světla nebo ve Vaší organizaci. Beseda je určena pro mládež a širokou veřejnost od 14 let věku.


Dobrovolnictví

V práci České společnosti AIDS pomoc má dobrovolnictví dlouholetou tradici. Náš spolek na dobrovolnických základech vznikl a dobrovolníci představují stále jeden z jeho hlavních pilířů, aby mohl realizovat svou prospěšnou spolkovou činnost. Dobrovolnická služba v Domě světla je akreditovaným programem na základě rozhodnutí Ministerstva vnitra a je realizována v souladu se zákony a předpisy. V čem nám můžete pomoci? Uvítáme vaši výpomoc v zajištění chodu Domu světla, při organizaci testovacích dní, při pořádání preventivních akcí (Den boje proti AIDS, Červená stužka apod. – rozdávání letáků, prodej červené stužky, příprava letáků) a při dalších akcích. Kontakt.


poslení změna/15.07.2019/FLED


Obrázek č. 238
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

podpora regionálních checkpointů

Obrázek č. 204
Obrázek č. 228
Obrázek č. 229
Obrázek č. 231
Obrázek č. 233
Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212