Dům světla

Historie a poslání

Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) vznikla koncem roku 1989 jako iniciativa ze strany blízkých, známých a rodin HIV pozitivních občanů, s cílem jim prakticky pomáhat při řešení každodenních komplikací, které infekce HIV přinášela. Práce sdružení se postupně rozšířila i o prevenci a osvětu a do její činnosti se zapojil i větší počet samotných HIV pozitivních osob. Významným milníkem v naší činnosti bylo vybudování sociálně-azylového centra Dům světla koncem 90.let, od kdy ČSAP nabízí rovněž bezplatné anonymní testování na HIV a azylové a ubytovací služby pro HIV+ osoby. Organizace realizuje AIDS poradny, bezplatné anonymní testování na protilátky HIV v Praze, Ostravě, Olomouci, Teplicích a mobilní poradně v sanitním voze a také nonstop telefonní poradenskou linku pro oblast prevence HIV/AIDS a další aktivity. V nedávné době spolek rozšířil svou činnost i na oblast právní pomoci v případech diskriminace HIV pozitivních osob a na snižování společenského stigmatu, který s sebou HIV infekce může přinášet. Financování organizace je z dotací, darů a příspěvků

Pohled z ulice

dvorek

zoubek 1

zoubek 2


Dům světla

Vlajkovým projektem České společnosti AIDS pomoc je Dům světla, který od roku 1999 poskytuje pomoc a podporu o HIV pozitivním osobám, které se ocitly v těžké osobní či sociální situaci a potřebují dočasně bezpečné místo, kde mohou toto obtížné období překonat. Jsme v České republice jediným místem, které podobnou službu určenou výhradně HIV pozitivním osobám nabízí. Dům světla je zároveň místem, kde nabízíme jako jedno z mála míst v České republice bezplatné a anonymní testování na HIV. Celoročně se v ČR provede přibližně 11 tisíc HIV testů na vlastní žádost, celá polovina těchto testů proběhne právě v ČSAP. Testování na vlastní žádost je přitom jedním z nejefektivnějších způsobů testování (přes 40% nových diagnóz pochází z testování na vlastní žádost), které navíc přivádí na testovací místa ty, kteří si jsou vědomi, že se dopustili rizikového chování.


Sociální služba / Azylový dům

Česká společnost AIDS pomoc provozuje v Karlíně sociální službu azylový dům. Jeho posláním je poskytnout důstojnou pomoc a podporu osobám HIV pozitivním, které se ocitly v nepříznivé životní a sociální situaci spojené se ztrátou bydlení, tak aby mohly v co nejkratší možné době začít znovu samostatně fungovat ve společnosti. Což nejčastěji znamená mít kde bydlet, mít práci, zajištěné příjmy. Usilujeme o podporu nezávislosti, posilování motivace k návratu do plnohodnotného života a získání či zachování návyků důležitých pro fungování ve společnosti. Azylový dům je určen lidem nad 18 let včetně HIV pozitivních rodičů s dětmi. Uživatelé služby mohou být postiženi tělesně, zrakově, sluchově nebo mohou trpět jiným chronickým onemocněním či zdravotním postižením. Mohou vést rizikový způsob života nebo být tímto způsobem života ohroženy. Dále zajišťujeme základní sociální poradenství. Více v sekci HIV KOMUNITA / Azylový dům.


Testování

Všem zájemcům, kteří mají zájem o test, především na HIV, nabízíme bezplatné a anonymní testování. Před samotným provedením odběru krve, případně provedením rychlotestu, vždy probíhá předtestové poradenství ve formě pohovoru. Předtestový dotazník je možné si pro urychlení samotného předtestového procesu vyplnit v pohodlí domova, nebo u nás v čekárně na adrese https://www.hiv-pomoc.cz/dotaznik . Poradci následně sdělíte pouze osmimístný unikátní kód, který Vám bude vygenerován. V opodstatněných případech tetujeme i na syfilis, hepatitidu B a C. Při sdělování výsledků probíhá potestové poradenství, takže výsledek Vám určitě nebude sdělen jen tak mezi dveřmi. Výsledky jsou na našich testovacích místech k dispozici zpravidla za týden.


Checkpointy - Pobočky

V posledních letech jsme své aktivity začali rozšiřovat do velkých měst České rebubliky ve formě poboček.

 • Praha:
  Kde: Malého 3, Karlín.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano
  Kdy: pondělí od 16:00 do 19:00, středa od 9:00 do 12:00 / výsledky po týdnu každé pondělí od 16:00 do 19:00
 • Ostrava:
  Kde: FN Poruba, přízemí infekční kliniky
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis
  Možnost PrEP u jiného pracoviště.
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00
 • Olomouc:
  Kde: budova Krajské hyg. stanice, 1. patro
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano
  Kdy: středa od 13:30 do 16:30 / výsledky následující pondělí nebo středu od 13:30 do 16:30
 • České Budějovice:
  Kde: Česká 20 (vnitroblok - zvoňte),
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP na jiném pracovišti:
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00
 • Teplice:
  Kde: Areál nemocnice, pavilon B, 2. patro.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano.
  Kdy: čtvrtek od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každý čtvrtek od 15:00 do 18:00
 • Hradec Králové
  Kde: Areál FN Hradec Králové, pavilon 6, čekárna 3.
  Testujeme zdarma a anonymně: HIV, syfilis, hepatitida B a C
  Možnost PrEP: ano.
  Kdy: úterý od 15:00 do 18:00 / výsledky po týdnu každé úterý od 15:00 do 18:00

V srpnu zahájí provoz pobočka v Ústí nad Orlicí.
Hledáme ordinace pro nová pracoviště v Liberci nebo Brně.


Besedy o HIV/AIDS

Všem zájemcům nabízíme možnost provedení besedy o HIV/AIDS v Domě světla nebo ve Vaší organizaci. Beseda je určena pro mládež a širokou veřejnost od 14 let věku. Besedu vede interaktivním způsobem HIV pozitivní lektor, který otevřeně hovoří o svých pocitech a zkušenostech ze svého života. Tím HIV infekce přestává být něčím velmi vzdáleným, osobně a citově se dotkne každého posluchače. Tento způsob provedení besedy je z hlediska prevence nejvýraznějším ovlivněním. Zkušenosti z této činnosti nám ukazují, že mezi nejvnímavější posluchače patří mladí lidé, proto nejvíce těchto besed pořádáme na školách a učilištích. Besedu lze objednat na emailu ZDE. Získejte besedu zdarma. Zapojte svou školu do projektu Červená stužka. Více na www.cervenastuzka.cz.


Dobrovolnictví

V práci České společnosti AIDS pomoc má dobrovolnictví dlouholetou tradici. Náš spolek na dobrovolnických základech vznikl a dobrovolníci představují stále jeden z jeho hlavních pilířů, aby mohl realizovat svou prospěšnou spolkovou činnost. Dobrovolnická služba v Domě světla je akreditovaným programem na základě rozhodnutí Ministerstva vnitra a je realizována v souladu se zákony a předpisy. V čem nám můžete pomoci? Uvítáme vaši výpomoc v zajištění chodu Domu světla, při organizaci testovacích dní, při pořádání preventivních akcí (Den boje proti AIDS, Červená stužka apod. – rozdávání letáků, prodej červené stužky, příprava letáků) a při dalších akcích. Kontakt.

CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

SANITKA

LIBEREC

terminál MHD Fügnerova
testy HIV a syfilis
pátek 29.11., čas: 13:00 → 17:00 hod.
letos poslední mobilní testování

Připravte se on-line.


... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITEK


Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 124
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem