On-line poradna

antibiotika a jejich vliv na tvorbu protilatek 17. 2. 2015

Uživatel: aleš, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobry den , pisu ohledne ATB . Pročital jsem webove stranky v jinych zemich a všude jsem se docetl , ze ATB nemaji na tvorbu protilatek a ovlivneni testu. Dale v USA berou vysledek Po 8 tydnech jako spolehlivy. Docetl jsem se,ze nektera ATB mohou posunout tvorbu protilatek ,ale to neplati snad u vsech . Maji penicillinova ATB vliv na to ? .. je evidovan pripad kdy by skutecne penicillinova ATB mely vliv na test? .. Hledal jsem dale ma webu na cizich strankach ,Jak berou vysledek Po 11 tydnech. Ja jsem byl na testech prave 77 dni od rizika posledniho. V krku uz me ale bolelo spolecne se zvetsenymi uzlinami cca 5-6 dni Po styku predchozim. Takze ja uz Mel ,,problemy,, pred poslednim stykem.. Takze jsem byl 77 dni od posledniho styku a 84 dni od toho styku Po kterem jsem uz Mel urcite problemy. Na strankach jsem cetl ze neni evidovan pripad kdy by test z 11 tydnu se zmenil Po 12tydnech . Jak je to tedy s temi ATB ? ... Jak caste je ovlivneni a jaka ATB mohou udelat pozdni reakci imunitniho systemu? A dale proc berou vsude test Po 8 tydnech jako spolehlivy? .. Dekuji .

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 18. 2. 2015

Penicilinová antibiotika opravdu tvorbu protilátek neovlivní. Když nám klient, který přijde na test po dvou měsících od rizika uvede, že bral antibiotika a ví, že šlo o penicilín, tak provedení testu akceptujeme. Výjimkou je samozřejmě léčba syfilidy penicilinem, protože toto onemocnění také může protilátkovou reakci ovlivnit. Naše zkušenost je taková, že 70-80% klientů neví, jaká antibiotika brali. Vlastní výsledek testu antibiotika užívaná v den odběru už neovlivňují, nicméně zánět kvůli kterému byla nasazena, by mohl vést k falešně reaktivnímu screeningovému tesu a potřebě konfirmace. Pokud klient dodrží tříměsíční interval, tak už je otázka na antibiotika samozřejmě bezpředmetná. Světová zdravotnická organizace, ale i americká CDC (tedy dvě nejvyšší autority) doporučují jako spolehlivý negativní výsledek testu po třech měsících. Takže určitě neplatí, že všude berou test po dvou měsících od rizika jako spolehlivý. Odhaduje se, že rozdíl ve spolehlivosti testu po 60 a 90 dnech je kolem jednoho procenta. A většinou je zpoždění ve tvorbě protilátek způsobeno známými faktory (některá antibiotika, kortikoidy, onkologické léky, anabolika, HCV infekce, syfilida). Ty minimálně tři měsíce od posledního rizika poskytnou dostatečně spolehlivý výsledek testu vždy. Francouzské zdravotnické autority považují za spolehlivý test již po šesti týdnech od rizika, ale Francouzi jsou národem s nejvyšší ptotestovaností na HIV (tedy i kdyby náhodou nebyla nákaza zachycena, tak je pravděpodobné, že ji odhalí další test dříve, než dojde k pokročilé poruše imunity).
Obrázek č. 169
Podcast Život plus
Obrázek č. 180
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.