On-line poradna

Cestování letadlem s léky 31. 5. 2021

Uživatel: Janek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, předem se omlouvám,jestli tady můj příspěvek nebude patřit,ale forum nefunguje.Mám dotaz na cestování letadlem s léky na Hiv.Když je budu mít v krabičce,dejme tomu od nějakého vitamínu,nebude s tím problém?Nechci si totiž tyhle léky,brát sebou v originální lékovce.Děkuji za odpověď

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 2. 6. 2021

Před cestou letadlem se doporučuje vzít si vždy (alespoň několik nezbytných léků do příručního zavazadla). Let se může nečekaně prodloužit, kufr se může ztratit. V rámci EU byste žádné problémy mít neměl. Pokud léky máte v originálním balení, tak to v případě kontroly může být jednodušší (pokud tedy neletíte do emirátů, Egypta nebo jiné země, která nepovoluje vstup HIV pozitivním občanům).

Neoznačené léky totiž mohou v některých zemích (zejména v jihovýchodní Asii) považovat za ilegální drogy nebo anabolika. Ale to by byla buď velká smůla nebo by museli mít celníci předem podezření na pašování.

I když by se prokázalo, že se o drogy nejedná, tak by to mohlo znamenat nepříjemný zážitek a zdržení. Lze u sebe mít pro takový případ také potvrzení lékaře, že léky máte pro vlastní potřebu, a eventuálně ho předložit (občas ho podobně vystavuji transgender mužům, kteří užívají androgeny, což jsou vlastně anabolika).

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.