On-line poradna

Citlivost rychlotestu 14. 10. 2020

Uživatel: Laura, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobry den, absolvovala jsem ve vasi sanitce rychlotesty na hiv, syfilis a zloutenku C po 1,5 roce od rizika, vysledky u vsech negativni. Divala jsem se na pribalovy letak k testu insti hiv, kde je citlivost testu 99,6 %. Jak muze byt tedy vysledek testu spolehlivy, kdyz test nema 100% citlivost? Prominte za tento dotaz, ale nerozumim tomu a potrebovala bych to vysvetlit. Jde o to, ze jsem mela tenkrat po riziku vami popsane priznaky a proto se bojim, kdyz v klinicke studii dle letaku 3 testy nezareagovaly. Dekuju za vas cas a pomoc.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 15. 10. 2020

Obecně v medicíně a biologii na rozdíl od matematiky nemůžeme operovat s pojmy 100% a 0%. Jak říká známé úsloví, v životě jedinou jistotu máme v tom, že jednou všichni zemřeme.

Řada lékařských vyšetření má spolehlivost mezi 90-95%, HIV test tedy patří mezi vysoce citlivé metody. Porovnejte si to třeba s citlivostí hojně diskutovaných některých COVID-19 testů, které jsou méně citlivé.

Navíc HIV infekce po nákaze žádné specifické příznaky nemá. Chřipku nebo jinou respirační infekci mívá hodně lidí a jen ve velmi malém procentu se jedná o akutní HIV infekci.

Takže po třech měsících od posledního rizika lze výsledek testu na HIV infekci vždy považovat za dostatečně spolehlivý. Výjimkou jsou lidé, kterým se netvoří protilátky (a ti, pokud se dožijí dospělosti, jsou samozřejmě v intenzivní péči imunologů).

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 166
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.