On-line poradna

HIV v potravinach 16. 5. 2020

Uživatel: RichardvonTraktorist, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Chcem sa spytat. Uz som sa tu docital, ze v zaschnutej krvi, pripadne zaschnutych spermiach virus HIV neprezije. Ale mam dve otazky. Prva je: Co ak klapne HIV pozitivna krv na potravinu, napr. salat, arasid alebo maso. Potravina je organicka latka. Plati aj v tomto pripade ze po zaschnuti krvi virus HIV tak isto zahynie? A druha otazka: Co ak mame zaschnutu krv s mrtvym virom HIV a klapneme na nu vodu. Krv sa rozmoci, akoby ozije, ozije v nej aj ten virus HIV? Mozno sa vam na prvy pohlad vidia moje otazky blaznive, ale su prisne logicke a suvisia s pripravou jedla HIV pozitivnym clovekom. Tak ma prosim neodkazujte na stranku kde si mam precitat klasicke kydy ako a jedine ako sa vir prenasa a neposielajte ma ani k psychiatrovi. Chcem len odbornu, mozno az vedecku odpoved na dve moje otazky. Vdaka, RichardvonTraktorist

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 18. 5. 2020

Dobrý den, jakmile krev nebo sperma zaschne, virus HIV v této tekutině je již zcela degradovaný a neoživne ani poté, co na něj budete kapat vodu. Ve skutečnosti vlivem okolního prostředí dojde k jeho zničení o něco dříve. Jak uvádíme na našich stránkách www.hiv-prevence.cz (to je ta stránka s těmi kydy, jak píšete), potravinami se HIV nepřenáší. HIV se přenáší velmi špatně, takže pravděpodobnost jeho přenosu potravinami je velmi mizivá - jak jsem již psal, je to jednak proto, že je HIV citlivé na okolní prostředí, také proto, že by v krvi musela být dostatečná dávka viru a krve by muselo být dost. V praxi je proto přenos krví možný obvykle pouze při injekčním užívání a sdílení drog či nástrojů, při transfuzi krve, z matky na plod a nebo při závažných neštěstích, kdy dojde k poraněním více osob a shodou špatných náhod se krev HIV pozitivní osoby dostane do oběhu jiné osoby. Je nepravděpodobné, aby někdo snědl např. chléb zalitý čerstvou krví, nebo arašídy obalované v čerstvé krvi apod., u jídel tepelně upravovaných, jako je např. maso, samozřejmě přenos nepřipadá v úvahu. Pokud byste se ale přesto věnoval pojídání pokrmů potřísněných krví, pak byste se mohl infikovat např. některou žloutenkou.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 155
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.