On-line poradna

Infekcia HIV od pozitivneho pacienta 28. 7. 2020

Uživatel: Peter, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, mam otazku, ak clovek ktory ma hiv a nelieci sa (nena uz vobec v ustach zuby, ma hnilobny pach v ustach, trvanie hiv pizitivity je cca10 rokov) tak je pre mna urcite infekcny, otazka znie, ak sa po nom napijem z jeho pohara, mozem sa nakazit? Berieme do uvahy, ze ma hiv pozitivitu 10 rokov nelieci sa, je viditelne, ze vzhladom na uvedenu chorobu trpi klinickymi prinakmi... Napil som sa omylom po mom z pohara piva a mam som po troch tyzdnoch priznaky priamernej infekcie, najme zdurene uzliny na roznych castiach tela, zvysenu teplotu, abnormalne nocne potenie, najmy cervenu vyrazku na bruchu a ruzovu na nohach, strnutu siju. .. Priateka mala nato cca o 2 dni potom pohl. styk so mnou mnou a ma tiez vyrazku, zaludocne problemy, unavu... Je mozne sa nakazit? Mam obavu, ze vzhladom na jeho zdravotny stav som sa nakazil a najme kvoli tej vyrazke a ostatnym uvedenym priznakom... Dakujem za odpoved.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 28. 7. 2020

Dobrý den, způsoby přenosu i to, jak se HIV nepřenáší, najdete na našem webu www.hiv-prevence.cz zde. Na uvedeném webu je vysloveně napsáno: Těmito způsoby se v rámci běžného společenského styku HIV nepřenáší: společným používáním příborů a nádobí. Používání stejného nádobí a příborů je ale, i s ohledem na aktuální šíření nového koronaviru, velmi nehygienické.

Možné příznaky akutní infekce HIV najdete popsány zde, a to včetně fotografie vyrážky, která by mohla být příznakem infekce. Mezi příznaky akutní infekce nepatří: mírně zvýšená teplota, vyrážka několika barev, strnutá šíje.

Pokud trpíte především dlouhodobě zvýšenou teplotou, máte strnutou šíji a zvětšené uzliny po celém těle a navíc vyrážku několika barev na různých částech těla, pak byste si měl zajít co nejdříve k lékaři, aby vám s vašimi zdravotními problémy pomohl.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 160
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.