On-line poradna

multi-rezistentný typ vírusu 25. 11. 2020

Uživatel: atrej 777, Téma: Ostatní dotazy, připomínky a podněty

Dobrý deň prajem,.. mal by som otázku či boli/sú v súčasnosti zaznamenané tak rezistentné typy hiv, že ak by došlo k nákaze, tak pacient by v súčasnosti nemal šancu na úspešnú liečbu a bol by defacto v pozícii pacienta 1980-1994 ?? vopred ďakujem za prípadnú odpoveď

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 25. 11. 2020

K rozvoji resistence může dojít na jeden lék nebo jednu skupinu léků, nikoli na všechny protivirové léky. V případě takové resistence se pak volí jiný lék, na který resistence není. U dnešních léků je resistence méně častá než tomu bylo v minulosti.

Resistence se obvykle rozvine při delším nepravidelném užívání, lze se i resistentním typem nakazit, ale to je ještě méně časté. Při nasazování léků jsou pacienti na výskyt resistence testováni, podobně jsou testováni i v případě selhání léčby a nasazování jiných léků.

Rozvoj mnohočetné resistence by se tedy samozřejmě objevit mohl, ale jde spíše o teoretickou úvahu. V praxi se to obvykle nestává ani u těch hodně špatně spolupracujících pacientů.

Pokud by se to přece jen někomu stalo, tak zbývají tři možnosti.

Šlo by léky načas zcela vysadit, aby "divoká" forma viru nad těmi resistentními typy převážila a pak by se nasadil takový lék, na který by resistentní (už) nebyl.

Druhou variantou (zejména u horší imunity) by bylo nasazení některého z tzv. záchranných léků, které se běžně nepodávají. Ty obvykle mají nízká potenciál vzniku resistence, ale obvykle mají jiné nevýhody, proto se používají spíše výjimečně.

A pak každý rok se v průměru objeví jeden nový lék. A lze očekávat, že na něj pacienti tedy resistentní nebudou (tou možnou výjimkou by byla tzv. zkřížená resistence, kdy resistence na jeden lék znamená i resistenci na jiný, podobný lék).

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 175
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.