On-line poradna

nákaza bez příznaků 14. 12. 2015

Uživatel: Martin, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den přeji, mám takový choulostivý problém. Asi před 7 či 8 lety jsem měl rizikový pohlavní styk a co si pamatuji jsem neměl žádné příznaky na nákazu a po přečtení všech příznaků mám teď akorát bílí povlak na jazyku. Samozřejmě že o té doby uteklo hodně vody a také samozřejmě že jsem měl vztahy a trápí mě představa že bych je nakazil pokud bych byl nakažený. Každý rok chodím na preventivní prohlídky do ÚVN kvůli mé práci kde mi provádějí odběry krve, moči, EKG, audio a nás kontroluje lékař a vše bylo v pořádku. Jaká je šance při této prohlídce zjistit nákazu HIV v těle člověka? A pak jsem se chtěl poptat zda při ( povázání žaludku ) každé operaci se dělá test na HIV a jestli se dělají pokaždé testy když je žena těhotná a jakém měsíci těhotenství se to provádí ? Předem děkuji za brzkou odpověď. Martin

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 15. 12. 2015

Během osmi let nemusí dojít k tělesným potížím, které by souvisely s pokročilou HIV infekcí. Pokud ale k potížím dojde, tak je obvykle pozdě na ideální terapeutickou odpověď. Jinými slovy pak už se nedá říci, že se HIV pozitivní člověk dožije bez větších zdravotních potíží průměrného věku.

HIV infekci lze zjistit pouze laboratorním HIV testem. Provádějí ho vždy jen s Vaším souhlasem (stačí, že neprotestujete proti jeho provedení, pokud Vám lékaře řekne, že ho zamýšlí provést). To platí pro preventivní prohlídky i pro předoperační vyšetření. Takže pokud nevíte, že byl HIV test proveden (a nebo jste nebyl seznámen s jeho výsledkem), je třeba to hodnotit tak, že proveden nebyl.

Každá žena je ze zákona během těhotenství testována na HIV. Ale už není testován její partner. Takže by se mohlo samozřejmě stát, že ona je HIV negativní, její partner je pozitivní a k přenosu HIV dojde až během těhotenství s vysokým rizikem přenosu HIV na dítě. Občas přijdou na HIV test zodpovědní muži, když je jejich partnerka těhotná, ale není to často.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.