On-line poradna

Nechráněný sex při VN=0 21. 7. 2022

Uživatel: NOYB, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Již více než rok mám VN=0. Bohužel má přítel problém, když při sexu používám kondom. Vím, že existují různé studie, kdy v párech kdy jeden z partnerů byl pozitivní a druhý nebyl a měli nechráněný pohlavní styk, tak nedošlo k přenosu infekce. Moje otázka se pojí ke vzniku rezistence. Pokud by u mě došlo ke vzniku rezistence, odhalily by to testy včas aniž bych přítele nakazil? Léky užívám pravidelně každý den ve stejnou minutu, přesto mě však děsí, že bych přítele mohl nakazit, kdyby k tomuto došlo. Bylo by tedy bezpečnější, kdyby přítel začal užívat prep, nebo se není až tak moc čeho obávat a můžu věřeit U=U, tedy tomu, že pokud mám VN0 tak nedojde k přenosu a přítel zůstane zdravý.

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 29. 7. 2022

Dobrý den,

jak správně uvádíte, podle konceptu U=U (česky: nedetekovatelný virus = neinfekční pacient) platí, že riziko nákazy od osoby, která je nejméně 6 měsíců na účinné léčbě a dosáhla alespoň 2x za sebou nulové virové nálože, je prakticky zanedbatelné. Vychází se při tom ze sledování velkého souboru švýcarských pacientů, ve kterém se nikdo v takové situaci nestal zdrojem nákazy pro svého partnera.

Pokud by Váš přítel přesto chtěl ještě ochranu ve formě PrEPu, je to jistě možné a může se obrátit na některý PrEP-point.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 201

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.