On-line poradna

Nedostatek léků v zahraničí 16. 3. 2020

Uživatel: Filip, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak postupovat při nedostatku léků při uvíznutí v zahraničí (Thajsku) kvůli současné krizi spojené s koronavirem. Aktuálně jsou leteckými společnostmi rušeny četné lety do Evropy a není jisté, kdy bude možný náš návrat do ČR (letenka nám byla posunuta o 3 týdny až na první týden v dubnu, všechny lety v nasledujících 3 týdnech naší leteckou společností byly zrušeny bez jakékoliv náhrady v následujících dnech). Jak postupocat v takovéto situaci, když dojdou léky včetně rezervy? Koho zkontaktovat a kde je možné léky vyzvednout (léky Odefsey)? Hradí i v tomto nouzovém případě léky pojišťovna? Dále bych se také rád zeptal, zdali jsou asijské nemocnice těmito léky pro případ nouze vybaveny. Mnohokrát děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 3. 2020

V Thajsku by neměl být problém příslušné léky sehnat. Pokud ne originální, které mohou být i velmi drahé, tak alespoň generika (tytéž účinné látky vyrobené jiným než originálním výrobcem). Místní lék může mít jiné jméno, zcela určitě bude mít jiné jméno případné generikum.

Je tedy důležité, abyste znal účinné látky, aby je případně místní lékař napsal takto na recept. Bez receptu asi léky neseženete, i když je budete sám platit. Možná tedy nepůjde o jednu tabletu, ale o dva až tři různé léky. Jedná se o emtricitabine 200 mg, tenofovir alafenamid 25 mg a rilpivirin 25 mg. Tenofovir existuje i v jiné formě jako disoproxil v dávce 245 mg. V nouzi lze užít i ten.

Obávám se, že pojišťovna Vám tyto léky po návratu neproplatí, ale můžete to zkusit, zejména pokud byste kupoval originál, který by byl velmi drahý.

Když jsem do google zadal heslo HIV care Thailand, tak na mne vyskočily kontakty na různá pracoviště, na které se můžete zkusit obrátit.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.