On-line poradna

Představuje líbání riziko přenosu HIV? 8. 1. 2020

Uživatel: Jan, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, rád bych se zeptal na svůj případ. Pročítal jsem nespočet dotazů a odpovědí a dalších x stránek včetně těch vašich. Vím, že to možná bude vypadat jako zbytečný dotaz ale chci se uklidnit odpovědí odborníků a nechci být riziko pro ostatní. Před 3 týdny jsem navštívil nevěstinec, měl jsem na ruce 3 dny staré tetování, do kterého se mi nic vědomě nedostalo (žádná krev ani jiné tekutiny). Proběhl chráněný pohlavní i orální styk, vše s kondomem(nevím jistě, zda žena měla HIV/AIDS - procentuální šance je malá). Nikde nebyla žádná krev ani jiné další tělesné tekutiny. Po sexu jsem si všiml, že kořen mého penisu je lehce podrážděný (červená kůže - bez otevřené rány) a při orálním nebo normalním sexu se na toto místo mohla dostat slina či sekret ženy. Teď mě ale bolí podpaží na pravé straně, za pár dnů jsem si všiml, že mám mírně zvětšenou uzlinu u lokte a mírně zvětšenou uzlinu v třísle, vše na jedné straně. Další příznaky nemám, příznaky HIV infekce se z pravidla objevují najednou nebo se mohou objevovat postupně? Například teď mám zvětšené uzliny, za pár dnů by přišla teplota s dalším příznakem? Moc děkuji za odpověď.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 9. 1. 2020

Dobrý den, možné způsoby přenosu HIV, stejně jako možné příznaky akutní infekce HIV, najdete popsány na našem webu www.hiv-prevence.cz. HIV se nepřenáší slinami, k přenosu nestačí ani potřísnění kůže sekretem, spermatem nebo krví. Krev HIV pozitivní osoby s dostatečně velkou virovou náloží by se musela vtírat do otevřené rány příjemce, pak by hrozil přenos. Příznaky jsou projevem reakce organizmu na přítomnost viru v těle (stejně jako např. u chřipky, angíny, mononukleózy - proto jsou příznaky stejné), trvají 1-2 týdny a obvykle se jedná o souběh příznaků (tedy několik příznaků současně), přičemž téměř vždy jsou doprovázeny horečkou (teplota nad 38°C). Protože ale HIV nemá žádné specifické příznaky - tedy takové, které by jiná infekce neměla, není možné jej podle příznaků rozeznat. Stejně tak, pokud se žádné příznaky neprojeví, není možné říct, že se jedinec HIV neinfikoval. Proto jediný způsob, jak zjistit, jestli je někdo HIV pozitivní, je test na HIV po 2-3 měsících od rizika.

Ještě je považuji za důležité zmínit, že kromě HIV existují i jiné sexuálně daleko snáze přenosné infekce, např. syfilis, kapavka, chlamydie nebo žloutenka. Některé z nich se mohou přenášet i přesto, že je použit kondom.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 150
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.