On-line poradna

Očkování proti covidu - přes centra či praktické lékaře ? 11. 3. 2021

Uživatel: Jirka, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, v těchto dnech se v tisku (např. dnes na serveru irozhlas.cz) objevily informace, že se s chronicky nemocnými pacienty v rámci prioritní skupiny 1B (kam spadáme i my hiv+) při očkování v očkovacích centrech nadále nepočítá, a že se mají k očkování hlásit prostřednictví svých praktiků nebo přes svá centra specializované péče. Také z dřívějších informací na stránkách komunity hiv+ jsem vyrozuměl, že naše očkování pravděpodobně bude probíhat na AIDS centrech. Na telefonický dotaz na Bulovce ale tamní sestřička odpověděla, že se nic takového nepřipravuje (nebo tedy že o ničem takovém neslyšela) a že by to i bylo s ohledem na vytíženost pracoviště logisticky obtížné (což chápu, nicméně snad by mohlo být využito očkovací centrum pro seniory, které je přímo v téže budově). Prosím poraďte tedy, máme čekat na očkování v rámci chronických ambulancí (pokud se to chystá) anebo se raději hlásit přes praktiky (kteří nicméně nemají takový přehled o našem zdravotním stavu jako naši lékaři v centrech) ? Chápu, že se informace vydávaná ministerstvem zdravotnictví mění každým dnem, a že rizikových/chronických pacientů je hodně. Nicméně s novými mutacemi viru rostou obavy o zdraví a vidina očkování by jistě pomohla k lepší psychické kondici. (Já osobně covid prodělal v listopadu, spolu s následným oboustranným zápalem plic jsem byl celkem 6 týdnů v pracovní neschopnosti, ano, bojím se, abych se nenakazil znovu). Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 14. 3. 2021

Dobrý den,

stále platí, že očkování proti covid-19 je velmi vhodné pro všechny pacienty HIV+.

Do prioritní skupiny 1B by měly patřit osoby s poruchou imunity, v případě HIV infekce tedy zejména pacienti, jejichž hodnota CD4+ lymfocytů nedosahuje normálních hodnot.

Některá HIV centra budou zajišťovat očkování pro své pacienty přímo v centru, jiná v nejbližším očkovacím centru, možností je i využít praktických lékařů.

Prodělaná infekce poskytuje velmi dobrou ochranu nejméně po 3 - 6 měsíců, riziko opakované nákazy je velmi nízké. Očkování by ve Vašem případě bylo ideální v květnu nebo v červnu 2021.

Obrázek č. 169
Podcast Život plus
Obrázek č. 180
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.