On-line poradna

Odmítnutí zákroku na klinice estetické chirurgie 15. 12. 2021

Uživatel: Josef, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, Jsem HIV plus,na léčbě Cca 8 let,VN dlouhodobě na nule. Ze zdravotních důvodů ( převisy kůže na očních víčkách omezující zorné pole)mi byla doporučena operace. Dnes,3dny před plánovanou operací ( horní a dolní víčka v Celkové anestézi) mi z kliniky volali,že vedení odmítlo zákrok provést.Absolvoval jsem vstupní pohovor,předoperační vyšetření ,při kterém jsem předložil lékařskou zprávu ,dlouhodobé mám nedetekovatelnou VN,přezto klinika odmítla zákrok provést.Chirurg u něž jsem byl na konzultaci mi řekl,že on,jako lékař s tím problém nemá,ale ,že bude záležet na rozhodnutí vedení kliniky a také zdravotnický personál ( sestry) by mohli být proti … Máte nějaký tip na kliniku,kde moje diagnóza nebude problém. Může soukromé zařízení odmítnout zákrok HIV plus osobě ? Děkuji za odpověď. Josef

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 16. 12. 2021

Dobrý den,

tip na kliniku bohužel nemám. Obecně platí, že každé zdravotnické zařízení je povinno Vám poskytnout zdravotní péči a HIV není důvodem k odmítnutí. Poskytovatel by mohl zákrok odmítnout, pokud by pro HIV pozitivního člověka představoval zvýšené zdravotní riziko. Zda je takové riziko dáno, je otázka na lékaře a nikoli na právníka (mohl by pomoci Váš lékař z HIV centra). Očekávám nicméně, že provedení zákroku, jakého popisujete, by u zdravého HIV pozitivního člověka s nulovou virovou náloží problém být neměl. Pokud by tomu tak bylo, představuje Vaše odmítnutí z důvodu HIV zakázanou diskriminaci z důvodu zdravotního postižení, proti které se můžete bránit, a to i soudní cestou.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.