On-line poradna

Oslabení imunity 15. 12. 2015

Uživatel: a., Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, předem moc děkuji za Vaše věnování se dotazům. Ráda bych se zeptala, ačkoliv samozřejmě vím, že jediná jistota je jít na test, ráda bych znala i Váš názor. Několik měsíců v kuse (opravdu každý den) mám příznaky slabé virózy - slabou bolest v krku bez jakékoliv reakce uzlin, únavu a příležitostně zvýšenou teplotu. Výsledky odběrů a vyšetření byly v pořádku, po nějaké době mi bylo sděleno, že mám chlamydie a nějakého parazita na průduškách. Posledních několik let mám značně slabou imunitu, což dávám za vinu stresu. Na testech jsem byla naposledy před rokem a byly negativní. Od té doby jsem měla několik sexuálních partnerů, soulož proběhla vždy s kondomem, příznaky virózy se u mě objevily ještě předtím. U 3 proběhl orální sex (on mně, pár minut, bez zjevné oděrky, krvácení už vůbec ne) a jednou já jemu bez kondomu (taktéž bez zjevného sebemenšího poranění, pár minut, bez ejakulace, nějaké minimální množství preejakulátu asi bylo). Zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost rizika přenosu, pokud by byl některý z partnerů nakažený. Je v tomto případě nemoc jako chlamydie nebo nějací paraziti ve střevech nebo dýchacím ústrojí na stejné úrovni jako třeba kapavka nebo syfilis, usnadňuje zhruba stejně možný přenos, nebo není tak nebezpečná v tomto ohledu? Byl by v takovém případě možný přenos bez sebemenšího poranění sliznic, pokud nebyl přítomen ejakulát? A ještě jedna otázka, setkali jste se někdy právě s případem, kdy by došlo k nákaze pouze orálním sexem, kdy by nakažený muž uspokojoval ženu a pravděpodobně tedy nebyla přítomna krev nebo ejakulát? Chápu dobře, že v případě uspokojování muže ženou i bez vyvrcholení do úst je riziko vyšší? Moc Vám děkuji.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 12. 2015

Přenos při orálním sexu je velmi vzácný, riziko zvyšuje ejakulace do úst nebo přenos jiné sexuálně přenosné choroby. Pohlaví samozřejmě nehraje roli, pasivní partner je ale v riziku spíše menším (to platí ale jen pro přenos HIV).

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.