On-line poradna

Ovlivnění výsledků testů 30. 11. 2020

Uživatel: Vlada, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda jsou známe případy, kdy se po testu z žilní krve po 3 měsících, které vyšly negativně na HIV, hepatitidu C i syfilis, jestě objevila pozitivita HIV? Četl jsem tady příspěvek od jednoho nebo dvou mužů, kteří před lety uváděly stejný průběh jako u mě a to rizikové chování,což u mě byl pohlavní nechráněný styk v podnapilém stavu s rizikovou ženou, o které nevím HIV status. Poté celá řada příznaků jako noční pocení, průjmy,bíle povlečený jazyk, vyrážka a zvětšené uzliny všude po těle. Po 3 měsících test na HIV negativní a poté se u zmiňovaných mužů stejně jako u mě objevily zhruba po 110 dnech od rizika teda asi 3 týdny po testech možné příznaky HCV. Bolest v pravé části břicha, světla stolice a tmavà moč. Stejně jako pánové před lety se obávám o falešnou negativitu mého testu po 3 měsících. Samozřejmě jste tady vedli diskusi o možné koinfekci a o časovém intervalu protilátek atd. ale nikde se vlastně nedozvím jak dopadli muži, kteří psali sem na váš web. Určitě byste o takovém případu věděli, že byl test po 3 měsících negativní a vinou HCV se ukázal nakonec jako falešně negativní a pozitivita se prokázala později..Velmi by mě uklidnilo, že takový případ neznáte a že za mými problémy může být něco jiného a ne koinfekce HIV a HCV. Děkuji mnohokrát za odpoveď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 30. 11. 2020

Pokud je jedinec HCV pozitivní (a je jedno jak dlouho), tak doporučujeme opravdu dodržet interval tří měsíců od posledního rizikového chování při testování na HIV. Při kratší době ještě nelze zaručit, že by se tvorba HIV protilátek nemohla přece jen výrazně opozdit. Tak také zní oficiální doporučení Světové zdravotnické organizace, že negativní HIV test je vždy spolehlivý až po třech měsících od posledního rizika.

Pokud jste měl potíže, které by svědčily pro přítomnost infekční žloutenky, tak by bylo třeba tyto žloutenky (A, B, C) i jiné jaterní choroby pořádně vyšetřit. Ani očkování proti žloutence typu B nemůže zcela garantovat ochranu před ní (asi u 1% očkovaných se protilátky nerozvinou).

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 175
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.