On-line poradna

Polknout nebo vyplyvnout 3. 1. 2023

Uživatel: Roman, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, mám dotaz ohledně orálního sexu s ejakulací. Je lepší ejakulát z hlediska HIV polknou, vyplivnout nebo je to jedno? Vím, že přenos orálem je spíše nepravděpodobný, ale riziko není nulové, ale chtěl bych to riziko co nejvíc minimalizovat. Anální sex provozuji pouze s kondomem. Děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 5. 1. 2023

Riziko přenosu HIV při ejakulaci do úst není extra vysoké, ale je reálné. Hlavní riziko je setkání ejakulátu se sliznicí nosohltanu.

V žaludku virus ničí kyselina, při vyplivnutí s ním také už kontakt není. Nicméně vždy část ejakulátu může ulpět právě na sliznici. Není ani jasné doporučení pro případné vykloktání, protože sice byste se alespoň částečně těchto stop ejakulátu zbavil, ale dezinfekce zase může oslabit ochrannou vrstvu sliznice. A pokud vykloktáte jen obyčejnou vodou, tak to velký přínos není.

Větší riziko pro tento způsob přenosu HIV představují jiné sexuálně přenosné choroby. Syfilida, kapavka, chlamydiová infekce se mohou usadit i v oblasti nosohltanu (a to i po orálním sexu bez ejakulace) a ne zrovna snadno se pak rozpoznají. Také proto dnes obvykle s testem na HIV u gayů děláme i test na syfilis.

Pokud je pro Vás ejakulace do vlastních úst eroticky důležitá, tak se asi riziku nákazy úplně nevyhnete, ale doporučuji nejméně jednou za rok jít na test na HIV a syfilis, případně i za venerologem na vyšetření PCR na chlamydie a kapavku. Kdyby přece jen k nějaké infekci došlo, aby se léčba zahájila co nejdříve.

Obrázek č. 169
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 213

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212