On-line poradna

Předčasná léčba 20. 9. 2015

Uživatel: Martina, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Prosila bych o zodpovězení Mudr. Procházku,mockrát děkuji :-) Můj syn(žák ZŠ) byl nakažen záměrně HIV.Chodíme do centra v Ústí nad Labem,neléčí nás,prý je času dost,až mu budou klesat ty lymfocyty.Mně se to ale nelíbí,je mladý a má život před sebou.Má virovou nálož 500.000 .Kdyby se léčil,měl by nejen větší šanci on sám,ale i spolužáci,rodina, atd. by se nemuseli tolik obávat,když by měl nulovou virovou nálož.Spojila jsem se s pár lidmi tady z komunity a někteří takto mladí dostali okamžitě studijní léčbu a jsou na tom velice dobře.Máme nárok na předčasnou,kvalitní léčbu či studii?Jako matka to vše strašně špatně nesu,jsem zoufalá :-( Mockrát děkuji za odpověď...

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 23. 9. 2015

S HIV protivirovou léčbou u mladých (a na druhou stranu i u starších) lidí se začíná obvykle o něco dříve než s léčbou mladých dospělých. Je pravda, že důležitějším údajem pro nasazení léčby je počet CD4+ buněk než samotná virová nálož. Ale obávám se, že při půlmiliónové virové náloži dojde brzy k poklesu CD4+ buněk také. Samozřejmě časné nasazení léčby má svá pro a proti (mezi ně třeba patří, že jednou nasazená léčba je vlastně doživotní užívání léků a léčebný režim je třeba velmi pečlivě dodržovat, takže to přece jen trochu komplikuje život). Na druhou stranu pro časné nasazení svědčí nedávné výsledky studie START, která prokázala menší výskyt nežádoucích zdravotních komplikací u včas léčených (i když v obou skupinách byly velmi nízké). Já jsem pro to, aby se na rozhodování o nasazení léčby podílel co nejvíce pacient, což samozřejmě znamená ho i dostatečně poučit, jaké výhody a nevýhody přináší včasné či odložené nasazení a jak má interpretovat hodnoty své imunity. Vím, že to pacienta moc nemusí zajímat, ale lékař je někdy při úvaze o léčbě limitován omezeními zdravotními pojišťovnami (třeba omezením nárůstu preskripce), ale ta se v případě HIV (kdy pacientů výrazně přibývá a jen minimálně ubývá) obvykle dají snadno zdůvodnit.

Na studii nárok není. Člověk k zařazení do ní musí splňovat kritéria daná výzkumným programem. Ale určitě se můžete lékaře ptát, zda neexistuje vhodná studie, do níž by Váš syn mohl být zařazen.

Správně sice píšete, že léčba sníží i infekčnost Vašeho syna, ale to se příliš netýká běžných společenských situací (do nichž se dostane při kontaktu s Vámi či spolužáky), kdy je i tak nulová.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 155
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.