On-line poradna

Přenos+antibiotika 12. 12. 2021

Uživatel: Tomáš, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, přečetl jsem si informace o primoinfekci i starší odpovědi na dotazy a vystrašila mě jedna odpověď na otázku ohledně streptokokové infekce, která prý může být jako dvojitá infekce spojená s primoinfekcí hiv. V půlce října jsem měl pohlavní styk se slečnou, který byl sice chráněný, ale při líbání měla otevřenou ránu v puse a cítil jsem její krev. Já žádné ranky neměl,ale to člověk nikdy neví. Po třech týdnech se u mě objevila streptokokový zánět hltanu, s teplotou (bohužel nevim kolik, neměřil jsem se,ale normálně js dál chodil do práce. Antibiotika zabrala, týden jsem neměl žádné obtíže,ale pak se zánět vrátil. Může se jednat o HIV primoinfekci? Pokud by to bylo HIV, ten týden bych měl příznaky pořád, že ano? Co je ta dvojitá infekce? Testovat se učíte půjdu, jen jde o můj klid. Díky za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 13. 12. 2021

Souběžných infekcí (nejen u HIV) může proběhnout mnoho a nemusí se jednat jen o dvě onemocnění. Mohou být bakteriální, virové, i smíšené (tedy jedna bakteriální infekce a jedna virová)

Nevím, z čeho soudíte na to, že se jednalo o streptokoka, pokud nebylo provedeno vyšetření. Dokonce bych si nebyl jist, že šlo o bakteriální infekci. Bakteriální infekci od virové lze přitom odlišit jednoduchým testem CRP.

Pokud by šlo o virovou infekci horních cest dýchacích, tak by ji sice antibiotika nevyléčila, ale zřejmě by odezněla v podobné době jako došlo k dobrání antibiotik. V současné situaci myslete také na možnost Covid-19 nákazy.

Pokud by se jednalo o HIV akutní infekci, tak by po 1-2 týdnech příznaky samy ustoupily a byl byste pak několik let zcela bez potíží. Antibiotika by na ni neměla vliv (jde o virovou infekci).

Užívání antibiotik oslabí Vaší imunitu a můžete pak dostat snadno další u infekci, proto by se měla nasazovat jen v důvodných případech (tedy u zřejmé bakteriální infekce). Pokud jste užíval antibiotika (zejména v případě, že to opravdu byl streptokok) a chodil do práce, nebyl v klidu na lůžku, tak může dojít k poměrně závažnému onemocnění srdce anebo ledvin. A samozřejmě své imunitě "jste dal zabrat" ještě více.

Těch situací, kdy dochází k delšímu krvácení ze sliznic úst, není mnoho a obvykle lidi od erotického polibku odradí, ale pokud k nim dojde, tak je asi HIV test na místě. Pokud připouštíte, že si ta dívka mohla píchat drogy, tak by bylo vhodné doplnit test i na žloutenku typu C (předpokládám, že na žloutenku B jste očkován).

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.