On-line poradna

Přenos HIV poševním sekretem 23. 11. 2022

Uživatel: Milan, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, v nedávné odpovědi na přenos HIV jsem se dočetl, že se virus může šířit pohlavním sekretem vmasírováním sekretu do mužské sliznice. Mohl bych se zeptat zda k tomu může dojít i v případě, že byl penis celou dobu chráněn kondomem (tudíž na něm nemohly vzniknout žádné oděrky) a až poté následně došlo k chvilkové "ruční práci" při které se mohl poševní sekret dostat na sliznici? Zažil jsem podobnou situaci, tak ať vím jestli se obávat možné nákazy, díky.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 24. 11. 2022

Dobrý den, naše poradna slouží jako poradna pro HIV, můžeme vám říct, jak se HIV přenáší a nepřenáší a jsme schopni vám ve spojení s HIV poradit i s některými dalšími pohlavně přenosnými nemocemi. Není ale naší prací a úkolem studovat mechanoskopii různých sexuálních kontaktů, taková poradna opravdu nejsme, navíc jsme s vámi u vaší sexuální aktivity nebyli, abychom toto mohli zodpovědně posoudit - to je jen vaše zodpovědnost, kterou nemůžete na nikoho přenést. My vám můžeme jen zopakovat to, že HIV se přenáší spermatem, krví, případně poševním sekretem, a to tak, že se virus obsažený v těchto tekutinách dostane do krevního oběhu příjemce. K tomu dochází obvykle nechráněným sexuálním stykem (análním nebo vaginálním), kdy je tekutina vtírána (opakovanými pohyby) na sliznici, kde mohou být drobné rány, pomocí kterých se virus přenese do těla příjemce, přitom je těžké stanovit, kolik takové tekutiny musí být, protože záleží na mnoha faktorech. Pokud se tedy vaginální sekret ženy, které HIV status neznáte, mohl dostat na vaši sliznici a do vašeho těla, potom je možné, že jste se teoreticky virem mohl nakazit. Mohl jste se ale daleko snáze nakazit jinými infekcemi, které mohou mít stejně tak vážné následky, např. žloutenkou B, syfilis, kapavkou nebo chlamydiemi.

Obrázek č. 169
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 217

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212