On-line poradna

Přes 1,5 miliónů kopií virové nálože 13. 5. 2019

Uživatel: Řidič, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den.Chci se zeptat na odborný nezávislý názor. Po přijetí do nemocnice jsem měl přes 1,5 miliónů virové nálože a imunita pouhých 20 CD4. Po pár týdnech hospitalizace došlo k prasknutí a následné operaci tlustého střeva.z důvodu rakoviny-non hodginův syndrom..Proběhla lečba-chemoterapie,mabthera a užívám Triumec.Po půl roce e léčby jsem opět nastoupil do práce. Léčím se skoro rok. Za tu dobu je virová nálož pod 50 a CD4 kolem 180.Můj dotaz-Jaká je prognóza mého stavu?Lékaři mi nedávali ani jedno procento že přežiju,když mě žena přivezla do nemocnice..Co mohu udělat navíc,aby se mi zlepšila imunita?Nějaké doplňky stravy,vitamínů atd.??Muž,45 let,kuřák,váha 78 kg.Děkuji za případnou radu.S pozdravem Řidič

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 14. 5. 2019

Už jsem několikrát uváděl, že u osob pozdě diagnostikovaných, s hlubokou poruchou deficitu dochází sice poměrně rychle k poklesu virové nálože, ale k pomalejšímu vzestupu CD4+ buněk. U Vás navíc byla HIV diagnóza komplikována nádorovým onemocněním včetně jeho léčby, které pochopitelně rovněž imunitu negativně ovlivnilo.

Určitě bych doporučil redukci nebo úplné omezení kouření (ale to nemusí být tak snadné). Je někdy složité ve špatném zdravotním stavu přestávat kouřit, protože stres s tím spojený může být větší zátěží pro vyčerpaný organismus než samotné kouření. Ale dnes už je Váš stav je zlepšen, tak by asi stálo za to o tom uvažovat. Existují tablety, které Vám mohou pomoci zvládat chuť na cigaretu. Sice něco stojí, ale v konečném součtu to vyjde spíše levněji, než kdybyste kouřil dále.

Důležité je užívat pravidelně protivirové léky (případné opomenutí by nemělo být větší než půl hodiny proti plánovanému užití). Příjem vitaminu a pravidelná a pestrá strava je důležitá, ty vitaminy spíše v přírodní formě (ovoce, zelenina). Pomalu se snažte obnovovat i fyzickou aktivitu (cvičení). Výživové a ostatní přírodní doplňky jsou spíše na Vás, ale nejsou nezbytné.

Z hlediska imunity bude důležité, jakmile se Vám podaří překonat "magickou hranici" CD4+ buněk nad 200 kopií/ml. Pak už by se Vaše imunita měla být schopná ubránit případným oportunním infekcím a některým nádorům.

Obrázek č. 138

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

MOBILNÍ TESTOVÁNÍ - SANITKA

pro více detailů rozklikněte město

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 143
Obrázek č. 142
Obrázek č. 141
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.