On-line poradna

Proč nejsou léky dostupné v lékárně 21. 5. 2019

Uživatel: und estor, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč nemohu dostávat 1/4-letně léky přímo z mé místní lékárny ale musím pro ně jezdit 180km do hcentra? Zabere to celý den. A druhý dotaz. Není možné zaslat léky z hcentra například do místní lékárny k vyzvednutí nebo léky zaslat poštou, do vlastních rukou? Děkuji.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 22. 5. 2019

Antiretrovirové léky patří mezi léky se zvláštním režimem, tzv. centrové léky. Je to mimo jiné i kvůli jejich vyšší ceně a kontrole preskripce (může je předepsat jen infekcionista, který pracuje v HIV centru). Kdyby Vám lékař napsal dvakrát více léků na vysoký tlak, tak by se pravděpodobně nic nestalo. Kdyby totéž udělal HIV specialista, tak to zřejmě vzbudí pozornost pojišťovny a je třeba pak vysvětlit, že léky Vám byly třeba odcizeny a je třeba mimořádně recept opakovat.

Nevím, jestli by právně bylo možné, kdyby třeba lékárna Bulovky měla internetový obchod, aby Vám po doručení receptožádanky (jak se ten blanket, na který léky vyzvednete nazývá a která má jiné náležitosti než běžný recept) mohla takové léky zaslat na dobírku (cena balného a poštovného). U receptožádanky je také vyzvednutí léku podle mne vázáno na konkrétní lékárnu. Bylo by to možné u jiných léků, ale jak jsem psal, centrové léky mají zvláštní režim.

Stejně byste musel ale receptožádanku vyzvednout v příslušném HIV centru, protože nikdo jiný by Vám léky nemohl napsat (tedy pokud chcete, aby jejich cenu pojišťovna uhradila). Takže cestu byste neušetřil.

Lékárna v místě Vašeho bydliště by zřejmě mohla získat léky od výrobce či distributora, vyzvednutí by byl problém.

Otázkou je i ta vzdálenost. Nenapadá mne žádné místo v ČR, ze kterého by to do nejbližšího HIV centra bylo 180 km. Ale souhlasím, že třeba z Kraslic či Nejdku může být z hlediska spojení jednodušší dojet do Prahy než do kilometricky bližší Plzně. A pak se k těm 180 km dostaneme.

Obrázek č. 138

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

MOBILNÍ TESTOVÁNÍ - SANITKA

pro více detailů rozklikněte město

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 143
Obrázek č. 142
Obrázek č. 141
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.