On-line poradna

Prosba 27. 7. 2020

Uživatel: Jana, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, asi jsem nezvolila správné téma, pod které můj dotaz spadá, ale upřímně nevím pod jaké téma to napsat. Mám na Vás takový všeobecný dotaz, když člověk začíná nový vztah nebo by chtěl, jak má svému partnerovi říct, že před zahájením jejich společného sexuálního života by bylo dobré si dojít na vzájemně na test. Bohužel se často setkávat s tím, že hned při seznamování by chtěl dotyčný navázat již sexuální styk, mně ale přijde úplně normální a hlavně zodpovědné si na test dojít. Bohužel v dnešní době to mnoho lidí neřeší či se Vám vysměje či mávne nad tím rukou, neříkám že všichni, mnoho lidí chodí na test dobrovolně samo. Jen bych jak má tedy člověk toto oznámení dotyčnému říct, aby si došli nejprve před jakýmkoliv sexuálním stykem na test? Já třeba vím, že jsem zdravá, ale samozřejmě bych ho také s partnerem podstoupila, aby to bylo spravedlivé. Ale v dnešní době je tohle docela problematika. Jak to tedy co nejlépe oznámit? Moc Vám děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 28. 7. 2020

Společné testování na HIV je samozřejmě výrazem společné zodpovědnosti za své zdraví.

Před společným HIV testem musí mít oba partneři nejméně 2-3 měsíce od posledního (zejména nechráněného) styku s jiným partnerem, aby jejich výsledek byl spolehlivý.

Takže buďto spolu 2-3 měsíce chodí bez sexuálních styků (myšleno tedy soulože, petting možný je, ten není rizikový z hlediska HIV). Během této doby by se zřejmě i ukázaly příznaky jiných sexuálně přenosných chorob. Tím, jak se poznají, tak si i s velkou pravděpodobností potvrdí, že tu dobu si byli věrní. A pak si dojdou na HIV testy.

Alternativou je, že sice mají styky už po kratší době, ale ty jsou chráněné. A zase po 2-3 měsících, kdy už zvažují přechod na nechráněné styky, jdou spolu na HIV testy.

Také lze připustit, že si důvěřují a mluví pravdu a chodí spolu sice kratší dobu než 2-3 měsíce, ale poslední pohlavní styk s partnerem měli před delší dobou.

Pokud jeden z partnerů již testován byl a má spolehlivý negativní výsledek, tak samozřejmě v jeho případě by na test nemusel, ale z psychologického hlediska je lepší, aby si na testy došli oba partneři.

Na HIV testy nemusí samozřejmě chodit ti, kteří v minulosti ještě sexuálního partnera neměli (a ani si nepíchali drogy).

Pokud již nechránné pohlavní styky měli, tak by stejně měli jít na testy oba, protože HIV negativita jednoho z nich nikdy neznamená i negativitu toho druhého.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 160
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.