On-line poradna

Rizikový sex + zvýšená teplota 7. 2. 2019

Uživatel: Michal, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den. Je mi 23 let, jsem muž a logicky mám rád ženy. Ne vždy si ale vemu ochranu. Prostě někdy se to tak seběhne. Před cca měsícem jsem měl nechráněný pohlavní styk s dívkou, trvalo to asi tak 10 minut. Po měsíci jsem měl 5-6 dní zvýšenou teplotu (max 37,4). Spíše 37-37,2. Jiné priznaky jsem neměl, jen bolest hlavy. Navíc byla nebo je sezóna viróz. Můj dotaz tedy spočívá v tom, zda může být znakem primoinfekce jen a pouze zvýšená teplota, nikoliv horečka. Dále jsem studoval pravděpodobnost přenosu hiv ze ženy na může a dočetl jsem se, že je to snad 0,04 % ( 5 z 10 000 styků). Je ta pravděpodobnost, že se vyspíte s hiv pozitivní dívkou pouze jednou a třeba jen 10 minut prakticky nulová? Vím, že záleží jaké má množství viru v těle a třeba když má menstruaci, že je ta pravděpodobnost větší a že na nějaké statistiky spoléhat nelze. Děkuji za odpověď. Michal.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 7. 2. 2019

Dobrý den, před vložením dotazu do naší poradny upozorňujeme všechny tazatele na stránky www.hiv-prevence.cz, kde jsou všechny možné příznaky popsány (zde). HIV nemá žádné specifické příznaky a podle příznaků jej není možné rozpoznat. Zvýšená teplota navíc není příznak primoinfekce HIV: Nechráněný pohlavní styk (soulož) muže a ženy je z hlediska přenosu HIV, ale i jiných infekcí, rizikové a k přenosu může dojít. Proto doporučujeme po 3 měsících od rizika zajít si na test. Pokud máte opakovaně nechráněné styky, potom je vhodné chodit na testy pravidelně, např. jednou za rok. Pokud máte zábrany v užívání kondomu, zvažte, zda byste se nechtěl chránit pomocí pre-expoziční profylaxe. Více informace o ní najdete zde.

Obrázek č. 138

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

SANITKA

BRATISLAVA - Pride
sobota 20.07., 13:00 → 19:00
Hviezdoslavovo námestie

PRAHA - ul. Vinohradská
sobota 27.07., 23:00 → 02:00 hod.
před clubem TERMAX

PRAHA - Anděl, pěší zóna u Alberta
úterý 30.07., 16:00 → 19:00 hod.
2 sanitky - větší kapacita testování

Jízdní řád sanitek naleznete zde.

rev. 19.7.2019 SRUN

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 140
Obrázek č. 142
Obrázek č. 141
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.