On-line poradna

Rychlotest ze slin po užití PEP 21. 3. 2020

Uživatel: H.L., Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, před týdnem jsem dobral PEP. Lékař, když mi ho předepisoval, tak mi sdělil, že si mám udělat test po 5 týdnech od rizika, po 3 měsících a po 6 mesících (+ hepatitidu typu C + syfilis). S tím, že po 5 týdnech od rizika je účinnost testu pouze 90 až 95 %. Test po 5 týdnech jsem si udělal - rychlotestem ze slin, zakoupeným v lékárně. Mohu vědět, jestli i u tohotoho testu ze slin po 5 týdnech, je stejná účinnost jako u testu z krve , tj. 90 až 95 % ? Děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 24. 3. 2020

Rychlotesty na HIV ze slin jsou různé, tak nelze říci jednotné číslo nespolehlivých výsledků. Obecně platí, že jsou méně spolehlivé než testy z krve, především proto, že je obvykle neprovádí a neodečítá profesionál, ale laik. U nejznámějšího z nich se uvádí rozdíl ve spolehlivosti po provedení laikem a odborníkem až 10%.

Je u nich také větší procento falešně pozitivních výsledků (což tedy může znamenat několik hodin či spíše dnů strachu při čekání na konfirmaci). Určitě bych je nedoporučoval považovat za spolehlivé po kratší době než po třech měsících. Nicméně i v případě, že by test zatím nereagoval, tak se na případnou HIV nákazu přijde při dalším testu za necelé dva měsíce.

Užívání postexpoziční profylaxe samozřejmě riziko opožděné protilátkové reakce zvyšuje.

Pokud nebyl nasazen PEP po ojedinělé injekční aplikaci drogy nesterilní stříkačkou a jehlou, tak test na HCV by měl smysl spíše v případě nechráněného análního styku. Naopak test na syfilis je určitě důležitý po většině sexuálních praktik (včetně orálního sexu) a v případě příznaků (ty by totiž PEP na rozdíl od antibiotik neovlivnil) bych ho doporučil i po těch pěti či šesti týdnech. Předpokládám, že při nasazení PEP jste byl informován o příznacích a inkubační době jiných sexuálně přenosných chorob.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.