On-line poradna

studium/praca v krajine pre obcana 3. krajiny 16. 4. 2021

Uživatel: Filip, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry den, som dlhodobym podporovatelom dietata z Indie, siroty, HIV pozitiv. chcel by som, aby prisla na nase uzemie a tu si urobila vysoku skolu, pripadne sa zamestnala. zamestnanie vieme sprostredkovat, aj vsetky nalezitosti ako ubytovanie, bankovy ucet. rad by som sa opytal - pustia ju do krajiny, daju jej tu povolenie na dlhodoby pobyt, studium ci pracu, ak je HIV pozitiv? dakujem pekne, velmi si vasu pracu a pomoc vazime! krasny den

Martin Černý

Odpověděl: Martin Černý, 20. 4. 2021

Dobrý den, Filipe.

Pro vstup a pobyt na území České republiky neexistují pro osoby žijící s HIV / AIDS žádná zákonná omezení, která by souvisela s jejich pozitivním statusem.

K pobytu občanů 3. zemí na našem území je nicméně nutné zažádat o některé z povolení k dlouhodobému pobytu (potažmo o vízum k pobytu nad 90 dnů, či žádost o povolení přechodného pobytu rodinného příslušníka občana EU) upravených zákonem č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR. Skutečnost, že je cizinec HIV+, nemůže při získávání povolení k dlouhodobému pobytu / víza hrát roli.

Více k jednotlivým druhům povolení a víz můžete nalézt na webových stránkách MZV: https://www.mzv.cz/jnp/cz/informace_pro_cizince/prehled_viz/index.html

Pokud cizinec splní všechny zákonné podmínky pro udělení povolení k dlouhodobému pobytu / víza, obdrží o tom rozhodnutí. Následně musí předložit doklad o sjednání cestovního zdravotního pojištění. Takové pojištění může být sjednáno jak u pojišťovny v ČR, tak u pojišťovny v domovském státě. Některé pojišťovny mohou vyžadovat informaci o HIV statusu. Pro předejití komplikací a průtahů je vhodné si předem projít pojistné podmínky a vybrat takovou pojišťovnu, která informaci o HIV statusu nevyžaduje.

Pokud byste se ohledně sjednání pojištění dostal do sporu s českou pojišťovnou, můžete nás kontaktovat na pravnik@aids-pomoc.cz.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.