On-line poradna

Test p24 a vitamin C 14. 4. 2021

Uživatel: Peter, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobry den, S podakovanim a uctou za vas vzacny cas sa chcem opytat na spolahlivost antigenu p24 v pociatocnej faze infikovania, je antigen p 24 vzdy detekovatelny a ak ano tak v akom periodickom okne, mam podozrenie, ze som sa infikoval, prekonal som vsetky priznaky, a to 12 marca, pricom som bol na teste 19 a 30 marca - viem, ze protilatky nemozu byt, ale antigen by mal zareagovat? Alebo nie? Podotazka je, ze som sa docital, ze vitamin "C" intraver. teda do zily moze usmrtit bunky, ktore su infikovane virusom hiv, pretoze primaju viac vitaminu co ich znici, uzivam teraz dve davky 7,5 g vitaminu a dufam, ze to moze pomoct, otazka je, ci to moze ovplyvnit vysledok testu na antigen p24, lebo som sa docital, ze vysoke davky vitaminu c do zily znizuju virovu zataz a taktiez, ze nebola vykonana studia spolu s anitvirotikami, lebo vitami c je bez patentu a ekonomiky prinos by nebol ziadny, viete mi odpovedat konkretnejsie k uvedenym skutocnostiam, dakujem za pochopenie a vasu podporu a najme vas nazor.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 4. 2021

Antigen p24 reaguje o několik dní dříve po nákaze než protilátky. Takže pokud byste šel na HIV test dva týdny po nákaze, tak pravděpodobně ještě nebude detekovatelný ani antigen p24 ani protilátky. Pokud došlo k příznakům akutní HIV infekce, tak je vysoce pravděpodobné, že protilátky se vytvoří v jejím průběhu a antigen p24 bude zjistitelný již na jejím začátku.

Jediné, co může poměrně spolehlivě zabránit nákaze je podání postexpoziční profylaxe do 48 hodin po vystavení se riziku.

Zřejmě nejsilnější faktor, který ovlivní, zda k nákaze po expozici dojde či nikoli, je virová nálož, množství viru, které proniklo do organismu.

Obecně samozřejmě platí, že existují faktory (například stres, jiné onemocnění, atd.), které mohou činit organismus náchylný (anebo méně náchylný) k jakékoli infekci, ale tyto faktory neumíme kvantifikovat a jejich vliv není tak důležitý jako ty dva výše uvedené.

K injekčně podaným megadávkám vitaminu C se spíše uvádí příznivý vliv na snížení vedlejších účinků při nádorové chemoterapii než v prevenci infekcí. U ní záleží na tom, zda osoba měla před podáním deficit tohoto vitaminu anebo jeho hodnoty byly v normě.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.