On-line poradna

Testovaní při sekundárním syfilisu 6. 2. 2021

Uživatel: Matus, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý deň, na konci listopadu mi začali príznaky sekundárneho syfilisu, šiel som na testy a bol som pozitívny na syfilis a negatívny na HIV. Počul som, že sa často prenáša HIV zároveň so syfilisom. Je teda šanca, že keď mi robili testy na začiatku sekundárneho syfilisu, tak súbežná nákaza s HIV ešte nebola detekovateľná? Či je doba nástupu príznakov sekundárneho syfilisu od nákazy taká dlhá, že test by to HIV už preukázal? Ďakujem.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 7. 2. 2021

Bohužel nákaza syfilidou může prodloužit i protilátkovou reakci na HIV. Pokud byste byl infikovaný HIV před půl rokem, tak by to již poslední HIV test zachytil.

Ale pokud byste se nakazil spolu se syfilidou i virem HIV, tak je dost možné, že ten HIV test by ji ještě neprokázal. Venerologové, kteří Vám léčili syfilis, by Vám za tři měsíce měli dělat i kontrolní testy, které potvrdí, že byla syfilida opravdu vyléčená. Přitom by Vám měli udělat i HIV test. Případně je o ten HIV test můžete požádat.

I když budete ze syfilidy vyléčen, tak stejně bude dost dlouho přetrvávat tzv. protilátková stopa. Proto bude třeba další testy na syfilis dělat na specializovaném pracovišti. Přestože budete úspěšně vyléčen, tak bohužel můžete chytit toto onemocnění znovu. Ty protilátky nemají ochranný charakter.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 173
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.