On-line poradna

žaloba 19. 12. 2015

Uživatel: Martin, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den přeji, chtěl jsem se zeptat. Když člověk zjistí po několika letech že je HIV+ a nechtěně, nevědomky nakazí předešlé partnerky či partnery a oni ho zažalují za nákazu jakou má tento člověk šanci že nebude odsouzen? A co by měl v tomto případě dělat? A zda pokud mu budou vyhrožovat že mu zničí majetek či dokonce mu vyhrožovat že ho fyzicky napadnout ? Předem děkuji za odpověď. Martin

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 19. 12. 2015

Dobrý den,

nejsem si jist, jestli se ptáte na trestní odpovědnost HIV pozitivní osoby (riziko, že bude např. odsouzena k trestu odnětí svobody), nebo na majetkovou odpovědnost HIV pozitivní osoby vůči poškozeným (riziko, že jim bude muset zaplatit náhradu škody).

Trestní odpovědnost v případě, kdy někdo sice je HIV pozitivní, ale ještě nebyl diagnostikován, by podle našeho názoru měla platit jen zcela výjimečně, a pokud dotyčný reálně nemohl vědět, že je HIV pozitivní, odpovědný by být neměl. Vždy je ale potřeba posoudit veškeré okolnosti konkrétní kauzy.

Případ, že by se nakažení po HIV pozitivním domáhali u soudu náhrady škody, jsem ještě v ČR nezaznamenal (v několika případech se ale o náhradě škody mimosoudně jednalo). Dle mého názoru existuje určité riziko, že soud by mohl v takové případě obětem přiznat náhradu škody, přičemž se může jednat o velmi vysoké částky. Půjde ale o velmi složitý spor, ve kterém se soud bude muset vypořádat mj. s tím, zda žalovaný porušil nějaké své povinnosti, když nebyl diagnostikován ani poučen o zásadách bezpečnějšího styku, a také s tím, do jaké míry vznik škody spoluzavinil poškozený, pokud např. netrval na zásadách bezpečnějšího styku. Bezesporu se tak bude jednat o právně i fakticky docela komplikovaný spor.

Pokud někdo někoho nakazí, není neobvyklé, že poškozený vznese nárok na náhradu škody (např. požádá o zaplacení určité částky s tím, že pokud zaplacena nebude, obrátí se na soud a policii). Vyhrožování zničením majetku nebo fyzickým napadením s největší pravděpodobností představuje trestný čin vydírání, proti němž se lze bránit podáním trestního oznámení u policie nebo státního zastupitelství.

Osoba, které se dotaz týká, s námi problém může konzultovat osobně - na základě detailnějších informací bude možno věc posoudit přesněji. Osobám, kterým se stalo bezpráví nebo je proti nim postupováno nepřiměřeně přísným způsobem, ČSAP nabízí i bezplatné zastupování v soudních sporech.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.