On-line poradna

Způsob přenosu a projevení příznaků 29. 11. 2020

Uživatel: perkus, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, měl jsem pohlavní styk s velice rizikovou osobu, šlo o ruskou prostitutku. Samotný sex proběhl s kondomem, nicméně došlo i na plivnutí na můj penis a ruční stimulaci. Jak velké riziko přenosu to představuje? K tomuto incidentu došlo před více než rokem, za tu dobu jsem nezaznamenal žádné zdravotní potíže vyjma několika lehkých rým. Pozoroval bych v případě pozitivity zhoršení imunity nebo je ještě pořád brzy? Je v mém případě nutné se testovat? Nechci nikoho nakazit. Děkuji.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 29. 11. 2020

Dobrý den, při použití kondomu je riziko přenosu velmi nízké, obvykle souvisí se selháním (prasknutím) kondomu. Slinami se HIV nepřenáší.

HIV nemá žádné jedinečné příznaky a není možné ho podle příznaků rozpoznat, stejně tak, pokud se žádné příznaky nevyskytnou, nelze přenos HIV vyloučit. Jediný způsob, jak zjistit, jestli jste HIV pozitivní, je test. test doporučujeme po 2-3 měsících od rizika (tedy i po jednom roce).

V případě, že nemáte stálou sexuální partnerku, doporučujeme na testy chodit pravidelně, např. jednou za půl roku nebo za rok.

Vše o přenosu HIV i o příznacích najdete na našem webu www.hiv-prevence.cz.

Před vložením dotazu, pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašel to, na co se chcete zeptat, projděte si prosím náš web www.hiv-prevence.cz a www.hiv-testovani.cz. Najdete zde mnoho informací o způsobech přenosu, možných příznacích, ale i o testování a místech, kde se můžete nechat otestovat. V případě, že byste položili dotaz, na který je odpověď na uvedeném webu, je možné že jej vyhodnotíme jako duplicitní a vymažeme ho. Děkujeme za pochopení.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 175
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.