phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

5. 5. 202540 let s HIV v Česku

CO SI MYSLÍ LIDÉ?

Když se na počátku 80. let začaly objevovat první zprávy o nové, dosud neznámé nemoci zvané AIDS, svět zaplavily pocity strachu, nejistoty a paniky. Nemocní se stávali oběťmi diskriminace a stigmatizace. V médiích bylo toto onemocnění způsobené virem HIV prezentováno jako rozsudek smrti. Lidem chyběly informace, a proto se obávali nakažení i při běžném kontaktu, což vedlo k odmítání nemocných. Šířily se dezinformace, například že se virus přenáší pouhým dotykem, jako je třeba podání ruky, slinami nebo sdílením předmětů. Lidem žijícím s HIV/AIDS hrozila sociální izolace, ztráta zaměstnání, bydlení i zdravotní péče.

Dnes, téměř půl století od prvních potvrzených případů v USA, se situace dramaticky změnila. Medicína dosáhla obrovského pokroku. Díky moderní léčbě se vyhlídky nemocných zlepšily a organizace na podporu lidí žijících s HIV aktivně bojují za jejich práva a šíří osvětu ve společnosti. Letos si v Česku připomínáme 40 let od první potvrzené diagnózy HIV, a proto nás zajímalo, jak dnes lidé vnímají HIV, co vědí o jeho přenosu a léčbě. Agentura Ipsos Healthcare s.r.o. provedla pro společnost Gilead Sciences s.r.o. rozsáhlý průzkum na reprezentativním vzorku 1 000 lidí ve věku 18-65 let napříč kraji České republiky a všemi sociálními skupinami. Zjištěné výsledky odhalily klíčové trendy v informovanosti, vnímání rizika a postojích k lidem žijícím s HIV.

Informovanost o HIV/AIDS

Z průzkumu vyplynulo, že 63 % dotazovaných se domnívá, že je o problematice HIV dobře nebo docela dobře informováno. Toto procento je srovnatelné s informovaností o jiných onemocněních, jako jsou cukrovka, rakovina či vysoký krevní tlak.

Nejlépe informovanou skupinou jsou lidé ve věku 45-54 let a ti s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním. Internet a média, jako televize, noviny a rádio, jsou nejčastějšími zdroji informací o HIV/AIDS, zatímco pozitivní informace lidé často získávají ve vzdělávacích institucích nebo zdravotnických zařízeních. Zajímavé je, že přestože 95 % respondentů deklarovalo, že o HIV alespoň něco slyšelo, 45 % si nevybavuje, že by v posledních šesti měsících zaznamenalo jakékoli informace o tomto onemocnění. To bohužel naznačuje, že téma HIV není v české společnosti natolik diskutované, aby mu média a vzdělávací systém věnovaly dostatečnou pozornost.

Pokrok v léčbě HIV

Přestože si při vyslovení slov „HIV“ či „AIDS“ téměř 90 % respondentů ihned vybaví nebezpečné či život ohrožující onemocnění, zhruba polovina populace věří, že za poslední dekádu došlo k významnému pokroku v léčbě.

Díky moderní antiretrovirové léčbě, která je dnes dostupná, považuje 61 % Čechů HIV/AIDS za zvládnutelné chronické onemocnění. Pro tři čtvrtiny dotazovaných diagnóza HIV nepředstavuje důvod, který by měl omezovat lidi žijící s HIV v běžném pracovním životě, a mohou tedy pracovat na obvyklých pracovních místech.

To je pozitivní posun ve vnímání společnosti, která se postupně zbavuje stigmatizace a přijímá vědecké poznatky o léčbě a prevenci.

Povědomí o přenosu HIV

Ačkoli většina respondentů správně uvedla, že nechráněný pohlavní styk a sdílení injekčních stříkaček jsou hlavními způsoby přenosu viru HIV (92 resp. 95 % dotázaných), stále přetrvávají některé mylné představy.

Až 86 % dotazovaných se domnívá, že riziko přenosu existuje i při nechráněném pohlavním styku s HIV pozitivním člověkem, který je úspěšně léčen a má nedetekovatelnou virovou nálož. To však odborné studie vyvracejí – úspěšně léčený člověk s nedetekovatelnou virovou náloží nemůže virus přenést na svého partnera či partnerku sexuální cestou. Polovina respondentů mylně věří, že HIV se může přenášet líbáním, a téměř čtvrtina se obává nakažení při sdílení předmětů denní potřeby, jako jsou sklenice, příbory nebo toalety. Tyto představy jsou však zcela nesprávné. Přestože tematika HIV/AIDS ve společnosti rezonuje již téměř 50 let, mnoho lidí se stále řídí mýty z počátku epidemie.

Podstatné nejasnosti přetrvávají také v otázce přenosu viru HIV z matky na dítě. Polovina respondentů uvedla, že neví, zda může HIV pozitivní matka porodit zdravé dítě. Pouze 40 % správně odpovědělo, že úspěšně léčená matka s nedetekovatelnou virovou náloží může porodit dítě, které nebude HIV pozitivní. Skutečnost, že přibližně 60 % respondentů nedokázalo na tuto otázku správně odpovědět, ukazuje, jak velký je stále nedostatek informací o pokroku v léčbě a prevenci přenosu HIV.

Co si z toho odnést?

Počet lidí žijících s HIV v Česku každoročně roste – objevují se nové případy a díky moderní léčbě se prodlužuje délka života pacientů. HIV je stále součástí naší společnosti, a proto je klíčové, aby veřejnost měla co nejpřesnější a nejaktuálnější informace.

Průzkum ukázal, že ačkoli si veřejnost uvědomuje pokrok v medicíně, mnoho lidí stále věří zastaralým mýtům o přenosu HIV. Dezinformace se nadále šíří a předsudky přetrvávají. Je proto nezbytné pokračovat v osvětě, podporovat testování a aktivně bojovat proti stigmatizaci, aby lidé s HIV mohli žít plnohodnotný život bez bariér.

Autor: MUDr. Barbora Králíčková

Článek vznikl za podpory společnosti Gilead Sciences s.r.o.

CS-UNB-0697