phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

29. 4. 2025České republice se nedaří snižovat výskyt nových případů infekce HIV

Tisková zpráva, kulatý stůl Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PČR

Je infekce HIV v České republice skutečně minulostí? Dle obecného povědomí veřejnosti, medializace tématu i rozsahu podpory účinné prevence by se tak mohlo zdát. Opak je však pravdou. Šíření infekce HIV je u nás na vzestupu. Místo toho, aby čísla nakažených klesala, stoupají. Patříme sice k celosvětové špičce v oblasti léčby osob žijících s HIV, a tito lidé tak nepřispívají k šíření infekce, avšak ve včasném záchytu nových případů, vzdělávání a dostupnosti preventivních nástrojů bychom měli řadu věcí zlepšit. I proto PharmDr. Petr Fifka, poslanec a místopředseda Výboru pro zdravotnictví, svolal na úterý 29. dubna 2025 kulatý stůl v Poslanecké sněmovně, kde se s odborníky zaměřil na stávající situaci a diskutoval nad možnostmi řešení.

„Česká republika se zavázala společně s dalšími státy Evropy do roku 2025 omezit šíření HIV o 75 % oproti roku 2010. Navzdory tomu počet nových případů roste,“ uvedl při zahájení kulatého stolu poslanec a moderátor celé akce Petr Fifka. Hlavním důvodem je podle něj to, že česká společnost na rizika šíření HIV již zapomněla a často o nich má mylné informace. Právě proto se rozhodl uspořádat kulatý stůl, aby upozornil na přetrvávající šíření onemocnění a spolu s odborníky vyzval k hledání účinného řešení.

„O ústupu povědomí o riziku infekce HIV nejlépe vypovídá fakt, že dotační titul na osvětové kampaně, vzdělávací programy a podporu preventivních aktivit neziskových organizací byl v loňském roce pouhých 10 milionů Kč. To je na financování celorepublikových kampaní proti šíření HIV opravdu málo, a nemůžeme se proto divit, že až 13 % osob žijících s HIV o svém stavu neví. Součástí prevence je i anonymní testování, které je z hlediska odhalování nových případů jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zabránit šíření nákazy. Pro tento rok jsme s kolegy prosadili navýšení titulu na 15 milionů Kč. Je však potřeba udělat mnohem více, zejména v oblastech osvěty, vzdělávání, testování a inovativních forem prevence šíření HIV,“ dodává poslanec Petr Fifka.

Nediagnostikované onemocnění je přitom odpovědné za šíření infekce. Podle dat přibývá nakažených mezi heterosexuály, naopak v komunitě mužů majících sex s muži (zkráceně MSM) jich i díky prevenci a osvětě nepřibývá.

„Státní zdravotní ústav je sídlem Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS, která provádí kompletní konfirmační diagnostiku infekce, kontrolu úspěšnosti celoživotní léčby HIV pozitivních pacientů a vede národní biologickou surveillance HIV v České republice. V oblasti prevence se zaměřuje na předávání informací o HIV a možnostech testování včetně bezplatného anonymního vyšetření na HIV v celé České republice – ať už je provádějí vládní, nebo nevládní organizace – všem zájemcům, a to prostřednictvím desetijazyčného webu www.tadyted.com. Kromě rozsáhlé sítě testovacích míst zde zájemci najdou informace o léčbě v některém z deseti HIV center v České republice, stejně jako o možnostech využití preexpoziční profylaxe (zkráceně PrEP). V souladu s již sedmým vládou schváleným Národním programem řešení problematiky HIV na období 2023–2027 se zaměřujeme na kvalitu vzdělávání, neboť tady je klíč ke snížení stigmatizace osob žijících s HIV. Z výzkumu v 7. až 9. třídách ZŠ ve školním roce 2022/2023 vyplynulo, že například jen 45 % studentů ví, že hormonální antikoncepce nechrání před HIV, další buď nevědí, nebo si myslí opak. Jednou z dalších možností kombinované prevence je využití preexpoziční profylaxe zejména pro cílovou skupinu MSM, kde je jasný medicínský profit. Poslední jednání meziresortní koordinační skupiny podpořilo v souladu s cíli Národního programu kroky k jeho intenzivnější propagaci a využití tam, kde je to indikováno,“ uvádí ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA.

Preexpoziční profylaxe je forma prevence šíření HIV spočívající v užívání antivirotik, která chrání před infekcí HIV. PrEP nenahrazuje dosud užívané formy prevence, ale doplňuje je,“ uvedl MUDr. Pavel Dlouhý, primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Česká republika je jednou z posledních zemí Evropy, kde PrEP není hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ dodává MUDr. Pavel Dlouhý. Zajištění dostupnosti PrEP pro cílové skupiny je odborníky i Světovou zdravotnickou organizací považováno za jednu z účinných cest, jak omezit šíření HIV.

„Když hovoříme o cílových skupinách či skupinách s vyšším rizikem infekce HIV musíme si uvědomit, že šíření HIV již dávno není jen jejich případem. Infikovat se virem HIV může naprosto kdokoliv, stačí si jednou nedat pozor,“ uvádí Mgr. Petr Kalla, advokát zastupující klienty diskriminované z důvodu diagnostikovaného HIV a bývalý předseda České společnosti AIDS pomoc. Ten v rámci kulatého stolu prezentoval životní příběhy osob, které se právě tímto způsobem nakazily. „Co celou situaci ztěžuje, jsou všeobecné předsudky ve společnosti, odsuzování osob žijících s HIV a obavy veřejnosti nechat se pravidelně testovat. Lidé si myslí, že se jich to netýká. Nejdůležitější přitom je nejen se před infekcí chránit, ale současně se i pravidelně testovat. Včasná diagnóza je důležitá pro zajištění normálního plnohodnotného života člověka žijícího s HIV, který infekci díky léčbě dále nešíří,“ dodává. „Klíčem k zamezení šíření HIV je tak o HIV bez předsudků mluvit a osoby žijící s HIV nestigmatizovat a nediskriminovat. Nikdo se pak nebude testování vyhýbat,“ konstatuje.

„Lidské zdraví a životy jsou na prvním místě. V době hledání úspor v systému českého zdravotnictví je ale také dobré si uvědomit, že investice do prevence nejen ochrání zdraví a ušetří nemocné od nezbytnosti podstupovat léčbu do konce života, ale také je oproti léčbě mnohem méně nákladná. Čím dříve začneme jednat, tím snáz dostaneme šíření HIV pod kontrolu a tento problém se konečně jednou pro vždy stane minulostí,“ uzavírá celou akci poslanec Petr Fifka.

Akce se uskutečnila za účasti poslanců, odborníků, členů Koordinační pracovní skupiny Národního programu HIV/AIDS, zástupců ministerstev, státních institucí a zástupců Světové zdravotnické organizace. Realizace kulatého stolu proběhla s podporou České společnost AIDS pomoc, která se stará o klienty žijící s HIV a aktivně působí v oblasti prevence. Na medializaci akce se podílela společnost Gilead Sciences, která v České republice dlouhodobě patří k podporovatelům neziskových organizací věnujících se problematice prevence HIV.