3. 5. 2025Rok ve vedení ČSAP
JAK JEDEN ROK NA POZICI ŘEDITELE MŮŽE ZMĚNIT POHLED NA SVĚT I FUNGOVÁNÍ NEZISKOVÉ ORGANIZACE
Začínal s očekáváním, že práce v neziskovém sektoru bude především smysluplná. Po roce ve funkci ředitele České společnosti AIDS pomoc Stanislav Pekárek potvrzuje, že se jeho představy naplnily na sto procent. V rozhovoru pro náš časopis se podělil o to, co všechno za poslední rok se svým týmem dokázal, kam se ČSAP posunula a jaké má ambice do budoucna.
Rok plný výzev a nových zkušeností
„Pro někoho je rok krátká doba, pro jiného dlouhá. V mém případě to byl rok naplněný spoustou nových výzev a zkušeností,“ říká Stanislav Pekárek s úsměvem. Do ČSAP nastoupil po řediteli Jiřím Pavlátovi, který organizaci vedl celých deset let a zanechal za sebou silnou a stabilní strukturu. „Nastoupit po takovém profesionálovi nebylo snadné. Jirka vybudoval skvělou organizaci a zavedl mnoho služeb, na které jsem mohl navázat. Ale ten rok byl pro mě také obdobím intenzivního poznávání – jak organizace samotné, tak celého neziskového sektoru,“ přiznává.
Jednou z výzev bylo zorientovat se v široké škále aktivit ČSAP. Organizace nejen poskytuje testování na HIV a odborné poradenství, ale také realizuje řadu preventivních kampaní a projektů zaměřených na boj proti stigmatizaci HIV. „Musel jsem se naučit, jak probíhají žádosti o projekty, jaké jsou požadavky na monitorovací zprávy a jaké aktivity je třeba plánovat v různých částech roku. Každý měsíc je zaměřen na trochu jinou oblast činnosti,“ vysvětluje ředitel.
Nová grafická identita a sexy prevence
Jedním ze zásadních kroků, které ČSAP za poslední rok podnikla, byla změna grafické identity organizace. „Chtěl jsem, aby naše komunikace měla jednotnou linku, která by byla viditelná napříč všemi kanály, od sociálních sítí až po weby,“ říká Pekárek. „Společně s kolegyní Markétou Kuklovou jsme zavedli nový vizuální styl, který teď implementujeme do všech našich aktivit.“
Jednou z kampaní, která na novou strategii navázala, byla iniciativa nazvaná „Sexy prevence“. „Tento přístup jsme poprvé vyzkoušeli u celoevropského dotazníku, který mapoval chování LGBT a transgender komunity. Díky našemu novému vizuálnímu stylu a autentickému přístupu jsme dokázali naši cílovou skupinu oslovit, a dokonce překročit plánovaný počet respondentů,“ pochvaluje si ředitel.
Testování rezidentů a nové projekty
ČSAP se zaměřuje nejen na tradiční cílovou skupinu, kterou tvoří gay komunita, ale stále více také na heterosexuály a cizince s dlouhodobým pobytem v České republice. „Epidemiologická data ukazují, že zatímco v gay komunitě nové případy HIV díky preventivním opatřením klesají, u heterosexuální populace, zejména u cizinců, dochází k nárůstu,“ vysvětluje Pekárek. Proto se ČSAP chystá rozšířit své mobilní testování do regionů a zaměřit se na ubytovny, kde žijí zahraniční pracovníci. „Musíme se vypořádat s jazykovou bariérou a také se stigmatem, které lidé často spojují s testováním. Je třeba rozptýlit obavy, že by například mohli přijít o práci, pokud budou diagnostikováni jako HIV pozitivní,“ dodává.
Dalším důležitým projektem je zvýšení dostupnosti pre-expoziční profylaxe (PrEP) pro mladé lidi do 26 let. „Chceme zavést systém, který by mladým lidem umožnil dostat příspěvek na PrEP, aby pro ně byl finančně dostupnější,“ vysvětluje Pekárek.
Pomoc Ukrajincům a boj proti stigmatizaci
V souvislosti s válkou na Ukrajině ČSAP rozšířila své aktivity také na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Organizace spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a zaměstnala ukrajinského lékaře, který pomáhá uprchlíkům pokračovat v léčbě HIV a překonávat jazykové bariéry. „Na Ukrajině je HIV mnohem rozšířenější než u nás. Pomoci uprchlíkům pokračovat v léčbě je důležité nejen pro jejich zdraví, ale i pro ochranu české populace,“ zdůrazňuje ředitel.
Plány do budoucna
Když se Stanislava Pekárka zeptáte, co plánuje pro ČSAP do budoucna, jeho odpověď je jasná: „Chceme dál rozšiřovat povědomí o HIV a zpřístupnit prevenci co nejširšímu spektru lidí. Naší vizí je, aby jednou byla Česká republika mezi zeměmi, kde jsou nové případy HIV téměř nulové. Inspirujeme se městy jako Amsterdam, kde díky efektivním programům prevence dosáhli úžasných výsledků.“
Stanislav Pekárek do své práce přináší energii, nadšení a především silné odhodlání. Jeho nasazení a schopnost hledat nové cesty ukazují, že i v neziskovém sektoru je možné dosáhnout velkých změn. A my mu držíme palce, aby další rok ve vedení ČSAP byl stejně úspěšný jako ten první.
Tento článek přináší inspiraci a ukazuje, jak důležitá je práce neziskových organizací pro společnost. Možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, ale právě díky nim funguje celá řada činností, které stát sám nemůže efektivně zajistit. Ať už jde o boj proti HIV, pomoc uprchlíkům nebo destigmatizaci citlivých témat – to vše má smysl.
Rozhovor se Stanislavem Pekárkem si můžete poslechnout v našem podcastu Život+.