On-line poradna

Alkohol a antiretrovirotika 6. 4. 2015

Uživatel: nadeje, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, chtel bych se prosim zeptat na vzajemnou interakci alkoholu a antoretrovirotik. Soucasti vsech pribalovych informaci leku proti hiv je poznamka, ze alkohol se k temto lekum nesmi... Proc tomu tak je? Je to snad proto, ze by se zvyraznily ci objevily nejake nezadouci ucinky? Nebo by mohlo dojit k samotnemu snizeni ucinku leku? Ev. je nejake pripustne mnozstvi alkoholu (prilezitostne sklenice vina?) Dekuji.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 7. 4. 2015

Asi nemůžete očekávat, že v příbalovém letáku jakéhokoli léku se objeví formulace, klidně pijte alkohol. Zejména proto, že alkohol může poškodit játra a ta pak léky odbourávají (může dojít ke změně hladin léku v krvi), některé léky játra také samy ohrožují a riziko jejich postižení se tak zvyšuje. Dalším faktem je, jak správně píšete, riziko ovlivnění možných vedlejších účinků léků. Podobně to je i se skupinou antiretrovirových léků. U některých léků požívání alkoholu vadí více, u jiných méně. Obecně pokud se jedná o léky, u nichž je velké riziko poškození jater nebo u Vás mají vedlejší psychiatrické či neurologické příznaky (třeba jen mírné), tak tam bych doporučoval požívání alkoholu minimalizovat. U ostatních léků není alkohol absolutně kontraindikován, tedy 1-2 sklenice vína (nikoli 1-2 litry) občas by nemusely tak moc vadit.
Obrázek č. 238
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

podpora regionálních checkpointů

Obrázek č. 204
Obrázek č. 228
Obrázek č. 229
Obrázek č. 231
Obrázek č. 233
Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212