On-line poradna

Alkohol a antiretrovirotika 6. 4. 2015

Uživatel: nadeje, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, chtel bych se prosim zeptat na vzajemnou interakci alkoholu a antoretrovirotik. Soucasti vsech pribalovych informaci leku proti hiv je poznamka, ze alkohol se k temto lekum nesmi... Proc tomu tak je? Je to snad proto, ze by se zvyraznily ci objevily nejake nezadouci ucinky? Nebo by mohlo dojit k samotnemu snizeni ucinku leku? Ev. je nejake pripustne mnozstvi alkoholu (prilezitostne sklenice vina?) Dekuji.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 7. 4. 2015

Asi nemůžete očekávat, že v příbalovém letáku jakéhokoli léku se objeví formulace, klidně pijte alkohol. Zejména proto, že alkohol může poškodit játra a ta pak léky odbourávají (může dojít ke změně hladin léku v krvi), některé léky játra také samy ohrožují a riziko jejich postižení se tak zvyšuje. Dalším faktem je, jak správně píšete, riziko ovlivnění možných vedlejších účinků léků. Podobně to je i se skupinou antiretrovirových léků. U některých léků požívání alkoholu vadí více, u jiných méně. Obecně pokud se jedná o léky, u nichž je velké riziko poškození jater nebo u Vás mají vedlejší psychiatrické či neurologické příznaky (třeba jen mírné), tak tam bych doporučoval požívání alkoholu minimalizovat. U ostatních léků není alkohol absolutně kontraindikován, tedy 1-2 sklenice vína (nikoli 1-2 litry) občas by nemusely tak moc vadit.
Obrázek č. 169
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 217

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212