On-line poradna

Darování krve a HIV 31. 5. 2021

Uživatel: Anonym, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, nikde neumím najít odpověď na mou otázku, mohl byste mi ji prosím nějak objasnit? Pokud se člověk nakazí HIV, například v pondělí, v pátek jde darovat krev, předpokládám, že testy ještě nic neukazuji. Testuje se krev ještě potom jednou, než je někomu darovaná? Nebo to prochazi ještě nějakým procesem? Jak je vlastně takové období "ošetřeno"? Děkuji Pěkný den

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 31. 5. 2021

Dobrý den, pokud má člověk v pondělí riziko přenosu HIV, potom by se měl následující nejméně tři měsíce z darování krve vyloučit především sám. Proto před odběrem krve vyplňuje vcelku rozsáhlý dotazník, případně podstupuje pohovor s pracovníkem transfuzního centra. V takovém případě je dobré jít nejprve na test na HIV (3 měsíce po riziku) a teprve potom jít do transfuzního centra. Darování krve neslouží k tomu, aby se člověk nechal otestovat na HIV a jiné infekce. Darováním krve v podobné situaci byste ohrozil/a příjemce krve! Více o samovyloučení dárce a ohrožení příjemce najdete např. zde.

Darovaná krev i další tkáně se samozřejmě testují nejen na HIV, ale i na další infekce, které by se transfuzí či jinou tkání mohli přenášet. Negativní nález však nevylučuje, že jste se nakazil/a v nedávné době.

Plazma, získaná odběrem krve u dárce, je uchovávána na transfuzním oddělení ještě po min. 180 dní po odběru a pacientům je vydána teprve po opakovaném přešetření dárce krve. To je možné proto, že plazma je uchovávána ve zmrazeném stavu a její doba použitelnosti je dlouhá.

Jiná situace je u červených krvinek. U těch je doba použitelnosti pouze 42 dnů a je tedy kratší než ta doba, po kterou se infekce virem nemusí laboratorně prokázat. Konzervy červených krvinek tedy v karanteně na TO nezůstávají.

V USA spočítali pravděpodobnost, že bude darována HIV pozitivní krev při transfúzi na 1:5 000 000 (výskyt HIV je u nich vyšší než u nás v Evropě). U nás nikdy takový případ, poté co se krev na HIV testuje (od roku 1985), nenastal. Předtím se to stalo ve 14 případech. V jednom případě, asi před 15 lety, mnoho nechybělo, krev se zachytila na poslední chvíli, dotyčný byl krátce po darování krve diagnostikován při průběhu akutní HIV infekce.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.