On-line poradna

Dotaz: BOX a KREV + krev po lécích 5. 12. 2021

Uživatel: Kuba, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, chci se zeptat. 1) Když člověk bere léky a virovou nálož má minimální nebo na nule - je jeho krev stále riziková pro ostatní? 2) Může člověk boxovat, když má HIV a léčí se? Ve formě spíše tréninků nebo i zápasů? Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 7. 12. 2021

Nedetekovatelná (neměřitelná) virová nálož neznamená, že v ní virus HIV není, jen to, že je ho tam minimální množství, které za běžných podmínek sexuálního rizika nevede k přenosu.

Záleží na míře (množství viru) a místě expozice. Například při transfuzi takové krve by k přenosu dojít mohlo. Proto dále trvá vyloučení HIV pozitivních z dárcovství krve, tkání a orgánů bez ohledu na jejich virovou nálož. Výjimkou je dárcovství pro jiné HIV pozitivní.

Není ani jasné, jaké je riziko přenosu při společném injekčním užívání drog s osobou, která má neměřitelnou virovou nálož. Proto se i v takovém případě doporučuje, aby každý měl svou jehlu a stříkačku. Navíc v tomto případě se nemusí jednat jen o riziko přenosu HIV.

Při operačním výkonu je u takového člověka podstatně snížené riziko přenosu při náhodném poranění operatéra. Jinak tomu je při rozsáhlé operaci s výrazným krvácením a jinak při "pouhém" šití rány.

Žádná sportovní aktivita není HIV pozitivním zakazována. V případě, že dojde k závažnému krvavému poranění (důležité je, aby bylo oboustranné), tak by se měl poradit s odborníkem, jestli nějaké riziko přenosu bylo.

Asi nejznámější případ je poranění olympijského vítěze ve skocích do vody Gregga Louganise, který si na olympiádě v Barceloně o prkno rozrazil hlavu a rána masivně krvácela do vody v bazénu. V té době ještě léčba nebyla dostupná a sportovec se obával, aby nedošlo k nákaze jeho soupeřů. Také proto zveřejnil svou HIV pozitivitu. Riziko přenosu HIV tímto způsobem však lékaři vyloučili.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.