On-line poradna

Hiv a covid 14. 12. 2021

Uživatel: Milan, Téma: Ostatní dotazy, připomínky a podněty

Kdyby člověk chytl covid a byl zároveň HIV+ neleceny, o HIV by nevěděl, je u něj větší riziko propuknutí buď AIDS a nebo vážného průběhu covid 19? Děkuji za odpověď

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 17. 12. 2021

Záleží především na stavu imunity neléčeného HIV pozitivního. Pokud by byl třeba pouze půl roku od nákazy, tak s největší pravděpodobností bude jeho imunita v podobném stavu jako u HIV negativního a pak i prognóza jeho Covid-19 onemocnění bude podobná jako u HIV negativního. Bude pak záležet především na jeho věku, zdravotním stavu a případně dalších chorobách.

Onemocnění Covid-19 by u některých neléčených osob žijících s HIV mohlo urychlit progresi HIV infekce.

Pokud by se ale HIV pozitivní již blížil stádiu AIDS (při němž nejčastější oportunní infekcí je pneumocystový zápal plic), tak by kombinace obou onemocnění mohla vést k závažnému ohrožení zdraví a v případě, že by onemocnění zvládl, tak zřejmě by došlo k dalšímu zhoršení imunity.

HIV pozitivní lidé, a to i léčení a s dobrou imunitou, patří mezi osoby se zhoršenou imunitou, u kterých je očkování proti Covid-19 zejména doporučováno, a více než 80% jich je v naší zemi očkovaných.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.