On-line poradna

Hlásenie 20. 12. 2022

Uživatel: Operacia, Téma: Ostatní dotazy, připomínky a podněty

Dobry den zaujimalo by ma ci ma doktor a sestra povinnost nahlasit pacientovi zranenie pocas operacie, keby sa sestra alebo lekar poranili a ohrozili pacienta alebo naopak...

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 22. 12. 2022

Pokud se zdravotník při výkonu práce poraní tak, že by mohlo dojít k přenosu HIV, HCV, čímž se rozumí, že krev či jiná potenciálně infekční tekutina pacienta mohla proniknout do jeho krevního oběhu nebo naopak, tak musí přerušit svou práci, být ošetřen a vyměnit ochranné pomůcky, případně výkon dokončí jeho kolega. O svém poranění musí učinit úřední záznam a nechat se zároveň odebrat na HIV a HCV. To je mimo jiné i z právních důvodů pro uznání nemoci z povolání. Hygienik pak podle míry rizika doporučí případné nasazení profylaxe. Pacient může být požádán, aby poskytl vzorek své krve k vyšetření na stejné choroby.

V případě zjištěné HIV, HCV pozitivity zdravotníka a existujícího rizika pro pacienta (tedy proniknutí krve či jiné potenciálně infekční tělesné tekutiny do jeho krevního oběhu) se doporučí nasazení profylaxe pacientovi, Ten je tedy tímto o tomto riziku informován.

Ne každé poranění zdravotníka během výkonu musí být spojené s rizikem pro pacienta, Často se poraní o kontaminovaný nástroj až po ukončení výkonu.

Obecně přenos HIV a HCV z pacienta na zdravotníka při dodržení hygienických pravidel je vzácný i v zemích s vyšším výskytem těchto chorob v populaci. Obráceně, tedy ze zdravotníka na pacienta je ještě vzácnější.

Obrázek č. 169
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 213

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212