On-line poradna

Interpretácia CD4 v percentách 26. 11. 2020

Uživatel: Roland, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o pomoc resp. vysvetlenie. Liečim sa 3roky na infekciu HIV. Aktuálne výsledky mám dobre. No zaujíma má ich interpretácia, čo znamená to percento pri výške CD4.Minulú kontrolu som mal. CD 714 este predtým CD 837, no po aktuálnej kontrole mám CD 575, čo má prekvapilo nakoľko som začal aktívnejšie športovať a cítim sa veľmi dobre. Keď som sa opýtal na pre mna nízke číslo, dostal som odpoved že je to pri CD 575 38% vo je v poriadku.Čo znamená to percento je to konštantne číslo že aj pri predchádzajúcich odberoch sa posudzuje rovnaké percento alebo tam mohlo byt úplne odlišne? Čo to presne znamená? Síce je pravda že som tentokrát mal odber skôr ráno, čo môže hrať tiež úlohu výšky CD4 Alebo sa mýlim? Ako by ste interpretovali môj posledný výsledok vy? Čo sa týka VN je 0 hneď po 2.mesiaci aktívnej liečby. Ďakujem za odpoved.

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 28. 11. 2020

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, hodnoty CD4+ lymfocytů velmi kolísají a z jednotlivých vychýlení není třeba mít obavy - důležitý je dlouhodobý trend. Výsledky ovlivňuje mnoho faktorů, některé z nich ani neznáme. Nejčastěji to bývá proběhlý (třeba banální) infekt, ale také zátěž, strava, vliv léků a prostředí, čas odběru apod.. Výpočet vychází z celkového počtu bílých krvinek (leukocytů) - tato hodnota má široké rozmezí normálních hodnot a také značně kolísá.

Podstatně důležitější je hodnota virové nálože, která vypovídá o tom, jak dobře funguje protivirová léčba. Tuto hodnotu lze také nejlépe ovlivnit pečlivým a pravidelným užíváním léků.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 175
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.