phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Jak přesně probíhá konfirmační test v NRL?

Vít 14. 8. 2017
Dobrý den, obrací se na Vás s dotazem, jak přesně probíhá konfirmační test v NRL, případně pokud byste dokázali popsat postup a jaké metody se používají (vím jen o Western Blotu). Jsem člověk, který má opakovaně pozitivní protilátkový test a je nutná konfirmace. Mám mimojiné v budoucnu očekávat, že se bude reaktivita testů opakovat? Děkuji a přeji hezký den. Zároveň bych Vám chtěl vyslovit díky za práci, kterou pro nás v poradně dláte :)
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 15. 8. 2017

Existují dvě základní příčiny, proč dochází k falešně reaktivním reakcím u protilátkových (duálních) testů. Jedním je genetická variabilita, druhým zkřížená protilátková reakce (tedy přítomnost jiných protilátek v těle, ta je obvykle jen dočasná). Pokud máte opakovanou zkušenost s reaktivním protilátkovým testem, tak bych spíše soudil na tu genetickou variabilitu a pravděpodobně budete muset počítat s obdobným proběhem testu (tedy nutnost kontroly konfirmačním testem a zřejmě tedy i delší dobou čekání na výsledek) i v budoucnu. Jako konfirmační test se používá jen Western Blot test.

Pokud vím, tak stále jediné pracoviště, které je oprávněno u nás konfirmační testy provádět, je Státní zdravotní ústav, Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS. Podobná situace je i na Slovensku, kde je rovněž jediné pracoviště, které může reaktivní testy konfirmovat. Provedení konfirmačního testu hradí buď pojišťovna (v případě testů na jméno) nebo je hrazeno z dotace (v případě anonymních testů). Pokud bude Vaše testování na jméno, tak umožní NRL dohledat i předchozí výsledky a porovnat je, což může přispět ke zpřesnění správnosti diagnostiky.

Pamatuji si i situaci, kdy pacient/klient si hradil protilátkový test a regionální laboratoř pak po něm žádala i úhradu konfirmačního testu. To bylo neoprávněné, protože NRL provedení konfirmačního testu regionálním laboratořím neúčtuje. Klient nakonec nic opravdu neplatil.