On-line poradna

Jsem HIV+ a řeším jak mít bezpečně sex s partnerem 12. 2. 2015

Uživatel: Majda, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem HIV+ 12 let, jsem zcela smířená, dodržuji léčbu a jinak žiji normální život jako před tím, umím brát věci tak jak jsou a tak to tak beru a netrápím se něčím co nemohu změnit. Donedávna mi HIV do života významně nezasahovalo, jsem samotářský introvertní typ a mám ráda samotu. Ale poznala jsem nedávno člověka s kterým je mi líp než samotné, abych to zestručnila, zamilovala jsem se moc a vypadá to že je to vzájemné. On ví že sem nemocná, vidí že beru léky ale neví na co. Sexu se zatím vyhýbám ale proběhlo spousta líbání a mazlení, vím že mu řeknu o své diagnoze ještě před sexem, aby si mohl vybrat zda riskne bezpečnější sex a nebo raději nic. Ale mám z toho hrůzu, z toho že mě opustí.Nedovedu si představit jak bude reagovat, dosud jsem to nikdy nemusela řešit, už sem se párkrát nadechla že mu musím něco říct, ale dál sem se nedostala. Chci se vás zeptat vzhledem k vaší praxi, jestli není nějaký postup jak v této situaci jednat, jak to podat aby se nevyděsil že se mohl nakazit, každý ví že HIV se líbáním nepřenáší ale řekněte někomu s kým se budete vášnivě líbat, že jste HIV+. Jak mu vysvětlit že můžeme být spolu a můžeme mít i sex, i když mě samotnou jímá hrůza z toho že kondom může prasknout, sklouznout.... Přemýšlím kolik lidí by tuto informaci od svého partnera ustálo, ani nevím jak bych reagovala já v podobné situaci. Děkuji za odpověď a za vaši práci, máte můj respekt.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 2. 2015

Myslím, že mnoho zásad obtížného sdělení pozitivního stavu partnerovi jste již napsala sama. Až k tomu dojde, tak si vyhraďte dost času, snažte se vytvořit klidné a příjemné prostředí a buďte připravená vše prodiskutovat. Nezapomeňte partnerovi zdůraznit, že lidé na léčbě jsou málo infekční, a že tedy riziko přenosu na partnera je opravdu velmi nízké (to se týká například orálního sexu, ale i případného selhání kondomu). I když samozřejmě zásady bezpečnějšího sexu by měli dodržovat. Na druhou stranu se nelekněte, když to partner bude potřebovat nejprve "rozdýchat". To se někdy týká i vzájemných něžností a doteků. To nemusí být odmítnutí, jen se s tím bude muset srovnat. Lze předpokládat, že je to pro něj nečekaná věc, s níž se setkal poprvé. Pokud by přece jen odmítl, tak ani to nemusí být definitivní, ale jen zkratkovitá, prvoplánová reakce. Je pak na Vás, jestli mu pak budete moci odpustit. A pokud by to opravdu myslel vážně, tak je to sice hloupé, ale na druhou stranu by takový partner asi nebyl tou pravou oporou do života.
Obrázek č. 169
Podcast Život plus
Obrázek č. 180
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.