Kaposhiho sarkom a přenos HIV

Je otázkou, jestli to byl opravdu Kaposiho sarkom, protože obvykle taková zřejmá a viditelná věc člověka k lékaři přivede. Pokud je HIV+, tak se mu nasadí protivirová léčba a po několika týdnech sarkom zmizí.
Kaposiho sarkom se nemusí vyskytnout jen u HIV pozitivních, může se objevit i u jiného člověka, obvykle s výrazně poškozenou imunitou (třeba po transplantaci). K jeho rozvoji ale ta jeho imunita musí být hodně špatná, proto se již objevuje zřídka. Lidé s HIV jsou vždy od zjištění diagnózy léčeni (aspoň v civilizovaných zemích) a u nich se tedy Kaposiho sarkom nerozvine.
Já jsem viděl asi čtyři případy, kde bylo podezření na Kaposiho sarkom u lidí s neznámým HIV stavem. Podezření bylo nejen podle vzhledu, ale i podle anamnézy - gay muži a Afričané, dlouho netestovaní na HIV. Jen v jednom případě se to podezření (před mnoha lety) potvrdilo.
Dotykem krve se samozřejmě HIV nepřenáší. Musela by se krev HIV pozitivního neléčeného člověka dostat do Vašeho krevního oběhu (třeba při společném užívání drogy).