On-line poradna

Koinfekce - spolehlivost testu 11. 2. 2020

Uživatel: Max, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

V mezinárodních studiích se uvádí, že současné Combo Ag/Ab testy v laboratořích mají 95-99% spolehlivost už v 4-6 tydnu. Šel jsem kvůli vícero příznakům pro jistotu 51 den/7 týdnů po riziku a výsledek -. Měl bych dotaz, a také z vašich zkušeností, je-li možné v případě koinfekce s jinou pohlavní chorobou (třeba HCV nebo HBV které nejsou hned vidět) značné posunutí doby (kvůli snížené konfekcí imunitě) kdy test ukáže na HIV? Nebo v tomto případě p24 antigen by každopádně byl vidět? A mohl bych se opakovaně otestovat v domě světla až uplynou ty 3 měsíce od rizika (jak tady opakovaně píšete)? Děkuji mockrát.

MUDr. Milan Zlámal

Odpověděl: MUDr. Milan Zlámal, 12. 2. 2020

Dobrý den, ano, z důvodu tvorby protilátek je doporučeno po riziku dotestovat po 12týdnech (* 3 měsících) jak píšete. Díky možnosti detekce p24 antigenu - ten se objevuje brzy po nákaze (2-3týdny) je tedy infekci možno odhalit dříve (zkrácení diagnostického slepého okna). V případě koinfekce s hepatitidou, syfilitidou nebo jinými sexuálně přenosnými nemocemi nepředpokládám že by se u jinak zdravé osoby protilátky neobjevily. Právě z důvodu tvorby protilátek v čase je doporučeno to,,dotestování,, s odstupem do 12 týdnů...

U hepatitidy typu C se porotilátky v krvi (anti HCV) mohou objevit až po několika měsících (doporučeno je dotestovat až do 6 měsíců..).

V Domě světla se jistě vyšetřit můžete.

S pozdravem MZ

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.