On-line poradna

Krev v tubě 19. 11. 2020

Uživatel: Marie, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Vážená poradno, chtěla bych se zeptat : vím, že se virus HIV jídlem nepřenáší a že na vzduchu hyne a že rovněž hyne mimo lidský organismus. Ale jak je to v případě, kdy se infikovaná krev nachází uvnitř zavřené nádoby, kam není přístup vzduchu. Konkrétně kdyby se infikovaná krev nacházela uvnitř tuby zahuštěného plnotučného slazeného mléka Piknik, ve kterém údajně nejsou žádné chemické přídavky ani éčka. Jak dlouho by v tubě dokázal vir HIV přežít , když mléko v tubě nemůže vyschnout, zároveň to není vařené jídlo, tudíž varem se vir nezlikviduje. Snažila jsem se něco podobného najít na vašich stránkách, ale nic jsem nenašla (asi proto, že se s tím nikdy nikdo nesetkal). Velice se omlouvám za svůj dotaz, ale dost mě to zajímá z toho důvodu, že když jsem mléko z tuby vymačkávala, tak, ač to zní neuvěřitelně, tak krev tam byla. Je tedy vir HIV natolik citlivý, že by i v tomto prostředí (v uzavřené tubě a ve slazeném zahuštěném mléce) nepřežil a za jak dlouho ? Mohlo by tedy dojít k nákaze v případě, že by člověk toto mléko pozřel (někdy ho lidé pijí přímo z tuby, takže na obsah nevidí) a přitom měl v ústech krvácející zranění ? Děkuji mnohokrát za váš čas a za odpověď na moje otázky. Marie.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 20. 11. 2020

Samozřejmě virus se likviduje i v tekutém a polotekutém prostředí, jen ne tak rychle jako na vzduchu. Tuba mléka určitě není prostředí, které by jakémukoli živému organismu svědčilo (a to platí i pro viry). Přenos HIV přes ústní dutinu je málo častý, zejména pokud nedochází k mechanickému narušení sliznic (což samozřejmě při orálním sexu s ejakulací nastat může).

Stejně jako není hygienicky úplně bezpečné pít z jedné sklenice (přitom riziko přenosu HIV přichází v úvahu až jako poslední v řadě, až za mnoha bakteriálními infekcemi, včetně tuberkulózy a samozřejmě až za rizikem infekčních žloutenek), tak není bezpečné si spolu s kamarádem či členem rodiny vymačkávat přímo do úst tubu polotekutého mléka.

I pokud by došlo třeba při poskytnutí první pomoci k proniknutí několika mililitrů čerstvé krve (reálnější jsou spíše mikrolitry) do ústní dutiny záchrance, tak riziko přenosu HIV je v porovnání s riziky jiných chorob minimální. A riziko rozvoje septického šoku (i když bude zanedbatelné) je v takovém případě pořád vyšší než pokles imunity v důsledku HIV infekce.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.