On-line poradna

Krevní transfuze - je opravdu bezpečná? 3. 11. 2021

Uživatel: Eva, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, již dlouho přemýšlím nad tím, jak může být 100%ne bezpečná krev od dárce. Vím, že se krev testuje, že se vyplňuje dotazník, ale existuje tzv. tříměsíční okno, které vir v těle testem neodhalí. Ta krev přece nemůže být 100%ne bezpečná pro příjemce. Dárce si do dotazníku může napsat, že je zdravý, že nevede promiskuitní život....to si napsat opravdu může. Ale kde je záruka, že není pozitivní. Co když jde na odběr v tom tzv. "okně"???? Dlouho mi tato otázka leží v hlavě. Děkuji za odpověď.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 5. 11. 2021

Dobrý den, riziko přenosu HIV při transfuzi existuje a nelze ho zcela eliminovat. Darování krve vyžaduje vysokou spolehlivost dárce, pravdivé vyplnění předodběrového dotazníku a dárce by měl být samozřejmě schopen vyhodnotit rizika, která před zamýšleným darováním krve podstoupil, a na základě nich by měl být schopen se také sám z darování vyloučit.

Darovaná krev je samozřejmě testována nejen na HIV, ale i na další infekce. Imunologické okno v případě HIV je nejdéle 3 měsíce, ve skutečnosti je u většiny osob kratší. Testy navíc zjišťují také antigen p24, který je zjistitelný již přibližně od 3.-4. týdne po infekci.

V USA spočítali pravděpodobnost, že bude darována HIV pozitivní krev při transfúzi na 1:5 000 000 (výskyt HIV je u nich vyšší než u nás v Evropě). U nás nikdy takový případ, poté co se krev na HIV testuje (od roku 1985), nenastal. Předtím se to stalo ve 14 případech.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.