On-line poradna

Léky 30. 4. 2015

Uživatel: Michal, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý de.Chci se zeptat,beru Truvadu 1xdenne a Isentres 2xdenne..dík mé práci a pracovnímu nasazení se mi nijak nedaří dodržovat časy braní lékú a nemám to ani jak prehodit aby mi to vyhovovalo vždy úplne.Když jsem prosil pani doktorku o zmenu lékú na jakýkoliv léky které bych ale bral jen jednou denne tak mne odbije jen slovy že to není vhodné.Proč to není vhodné to mi nikdy nevysvetlila ani nevysvetlí.Vždyť mne je jedno jestli jich budu brát 5 nebo 20 jen aby to bylo jen jednou denne.Jsem z toho už fakt na dne.Rozhoduju se už i nad ukončením léčby abych se nemusel už stresovat nad takovými pitomostmi jak je večné hlídání budíku.A ješte se chci zeptat na ty odbery,proč se musí brát tak moc krve a co vlastne vše obsahujou ty krvní vyšetření?Protože doktorka mi naposled ani virovou nevedela říct a přitom se krve bere 10 až 12 zkumavek. Z pozdravem a podekováním Michal.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 4. 5. 2015

Myslím, že jste postupoval zprvu zcela správně, když jste se snažil dohodnout medikaci, která by Vám umožnila lépe dodržet léčebný režim. Důvody, proč Vám lékařka nevyhověla mohou být v zásadě dva. Jednak zdravotní, protože ne každý lék musí vyhovovat každému, také může být problematické měnit kombinaci, která dobře funguje. Další důvody mohou být i ekonomické. Jednorázové pilulky ("tři v jednom") bývají obvykle dražší. A my lékaři se sice snažíme jednak vybrat to, co je pro pacienta to nejlepší, ale také, aby nás ředitel nemocnice nevyhodil, protože je naše předpisování léků (jiných vyšetření) příliš nákladné. Na Vašem místě bych zkusil nejprve něco změnit a zlepšit své braní léků (ukládat léky do krabičky na celý týden, mobilní aplikace na braní léků). Také je možné zkusit se poradit s psychologem. Za příčinou neschopnosti dodržet režim se také mohou skrývat deprese, pracovní a jiné stresy, vedlejší účinky léků (pak podvědomě vynecháváme, aby nám nebylo špatně). Pokud to nepomůže, tak pak své lékařce řeknete, co všechno jste zkusil, a stejně se problémy nevyřešily. To nejhorší, co byste mohl udělat, je se na užívání léků rezignovat. Větší množství zkumavek při odebru souvisí především s větším množstvím vyšetření na různých pracovištích (kromě imunity, virové nálože, základní biochemie, krevní obraz, asi i syfilis atd.), na některé vyšetření se musí brát nesrážlivá krev, na jiné sérum. Na druhou stranu souhlasím, že byste se měl při kontrole dozvědět i jejich výsledky a ne jen paušální zhodnocení, že vše je v pořádku.
Obrázek č. 238
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

podpora regionálních checkpointů

Obrázek č. 204
Obrázek č. 228
Obrázek č. 229
Obrázek č. 231
Obrázek č. 233
Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212