On-line poradna

Líbání 2 13. 12. 2021

Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den. Jestli chápu správně abych se nakazil hiv při libani, musí dojít k oboustrannému krvácení v ústech? A krve musí byt větší množství než jen malinko růžové sliny? Našel jsem právě tady zpětně odpověď na podobnou otázku. A odpověď byla, ze musí byt čerstvé (masivní) krvácení obou partnerů v ústech což je vlastně vyloučeno protože to by si asi každý všiml. Omlouvám se ze otravuji s takovým dotazem. Děkuji moc předem za odpověď. Snad to nevymazete. Děkuji

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 13. 12. 2021

Dobrý den, k přenosu HIV krví dochází tak, že se krev jedné osoby dostane do krevního oběhu druhé osoby. Ty základní přenosy tímto způsobem jsou při injekčním užívání drog, kdy dva a více lidí sdílí nástroje k užívání drogy nebo drogu (ze lžičky), potom k tomu může dojít při sexuálním kontaktu, kdy jsou způsobena drobná poranění a do rány se "větře" krev HIV pozitivní osoby. Pak také může k přenosu krví dojít při krevní transfuzi. Jsou samozřejmě i další způsoby, jak dostat krev jedné osoby do krevního oběhu jiné osoby.

Aby došlo k přenosu HIV při líbání, musel byste "sát" partneru a tak podpořit vytékání krve z její rány v ústech (ať už je rána jakéhokoliv původu) a tato krev následně by se musela zanést do vaší rány v ústech (aft, poraněné dásně, jazyk, sliznice), v případě polknutí i někde dál ve vás. Na vir HIV má přitom vliv mnoho okolností, tou základní je, jestli je partnerka vůbec HIV pozitivní, potom jestli se léčí nebo ne - jakou má virovou nálož, na vir samotný mají negativní vliv sliny i vzduch. Nelze přitom ale přesně říct, jaké množství by to mělo být - nemáme takovou tabulku nebo kalkulačku, do které bychom všechny tyto faktory, včetně toho, jestli to bylo malé, větší nebo masivní krvácení, zadali a kalkulačka by nám řekla, že k přenosu došlo nebo ne.

Z našeho pohledu je tedy podstatné, zda k přenosu dojít mohlo, v tomto případě existuje riziko přenosu HIV, byť je spíše jen teoretické. Proto není od věci dojít si po 3 měsících na test - není jiný způsob, jak zjistit, jestli jste se virem HIV nakazil.

V této souvislosti je potřeba také upozornit na to, že existují jiné infekce, které mohou mít velice závažné následky, pokud se neléčí, a které jsou daleko snáze (a to i uváděným způsobem) přenositelné, zejména HCV, HBV (žloutenky B a C), syfilis, kapavka, chlamydie i další.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.