On-line poradna

Lymfocyty 17. 5. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobry den, zaprve chci rict ze si vazim toho jakou praci odvadite. Prominte za caste otazky, ale je to pro me nove a chci vedet na cem jsem. Chci se zeptat na lymfocyty. Pokud jsem pod lecbou, budu mit nedetekovatlnou hranici, tak je mozne ze budu mit stejne lymfocytu jako clovek ktery je negativni?

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 19. 5. 2022

Hladina lymfocytů (respektive té jejich části, která je u HIV infekce důležitá, tzv. CD4+ buněk), závisí nejen na účinnosti protivirové léčby (virové náloži), ale i na délce předchozího života s neléčenou HIV infekcí.

Jestliže je někdo diagnostikován do 1-2 let po nákaze, tak je vysoce pravděpodobné, že hladina CD4+ buněk po nasazení léčby buď vůbec neklesne nebo po nasazení léčby stoupne na hodnoty HIV negativního člověka.

Jestliže ale již před nasazením léčby došlo k výraznému poklesu CD4+ buněk, protože jste měl HIV infekci delší čas, tak ani při dosažení neměřitelné virové nálože během léčby nemusí ke vzestupu na normální hodnoty vždy dojít anebo to může delší dobu trvat.

Ještě bych upozornil, že krátce po nákaze (v rámci tzv. akutní HIV infekce, zejména při přítomnosti chřipkových příznaků) také může dojít k výraznějšímu poklesu CD4+ buněk. Ale i bez léčby pak během několika týdnů obvykle dojde k jejich zvýšení.

Někdy je tedy u většího poklesu CD4+ buněk u někoho, kdo nebyl pravidelně testován, těžké rozhodnout, jestli je výraznější pokles CD4+ buněk důsledkem akutní HIV infekce anebo důsledkem delší doby od nákazy.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 201

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.