On-line poradna

nákaza při odběru 28. 7. 2020

Uživatel: honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, byl jsem na testu v K-centru zmíněném na Vašich stránkách. Jedná se o nezdravotnické zařízení, které provádí pouze rychlotesty na počkání a pomoc sociálně slabým (snadný kontakt s rizikovou osobou). Je možné nakazit se některou z nemocí HIV, žloutenka, syfilis při použití NEsterilního náčiní? - mé rychlotesty byly negativní). Slečna při odběrech působila nervózně, nevydezinfikovala si ruce a při píchnutí do palce nepoužila jednorázové sterilní rukavice (také nevím zda nemohl být nástroj k propíchnutí palce použit i pro jiného pacienta)... Mám se obávat nákazy? A jak v tomto případě postupovat? Předem díky, Honza

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 28. 7. 2020

Dobrý den, K-Centra jsou centra určena pro osoby závislé na návykových látkách, nikoliv pro sociálně slabé. Sociálně slabí lidé a ostatně ani osoby závislé na návykových látkách nejsou z pohledu běžného společenského kontaktu v souvislosti s HIV rizikovými osobami - běžným společenským stykem, např. konverzací, podáním ruky, sáhnutím na stejnou kliku ani použitím stejné toalety se HIV nepřenáší (více o způsobech přenosu HIV najdete na našich stránkách zde).

Je velmi nepravděpodobné, že by pracovnice K-centra použila jiné, než jednorázové pomůcky, např. lancety (jehličky) se v drtivé většině dodávají společně s testy v provedení, které neumožňuje jejich opakované použití.

K průběhu testu se ale vyjádřit nemůžeme, nevíme, o jaké zařízení šlo, v jakém režimu pracuje. Tazatelům v našich poradnách vždy radíme: Jestliže se vám nelíbí prostředí, kde vám má být zdravotní výkon poskytnut, nesouhlasíte nebo nerozumíte postupu, který personál zvolil, vždy se ptejte na místě zdravotního pracovníka a v případně, že pro vás odpovědi nejsou, nebo nejsou uspokojivé, poskytnutí výkonu odmítněte. Nozokomiální způsob přenosu HIV je v ČR naprosto ojedinělý- od roku 1985 byl v ČR zjištěn jen v 10 případech.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 160
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.