On-line poradna

Návrat z dlouhodobého pobytu v zahraničí 31. 5. 2021

Uživatel: Veit, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, na jaké restrikce/překážky může narazit český občan, dlouhodobě pracující v zahraničí (a v zahraničí i zdravotně pojištěný), pokud mu bude během dlouhodobého pobytu za hranicemi prokázáno HIV+. Co pro tohoto jedince potom vyplývá při návratu do ČR, například při opětovném přihlášení k českému zdravotnímu pojištění? Může ho zdravotní pojišťovna odmítnout pojistit pro standardní zdravotní péči v ČR? Děkuji předem za odpověď S pozdravem V.

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 31. 5. 2021

Dobrý den,

po dobu pobytu v zahraničí je dotyčný součástí zdravotního pojištění dané země a měla by mu být zajištěna léčba podle podmínek veřejného zdravotního pojištění dané země (bude tedy nutné zjistit konkrétní podmínky pro danou zemi).

V okamžiku, kdy se vrátí do ČR, musí dotyčný splnit jednu z podmínek, aby tu byl účastníkem veřejné zdravotní pojištění - zejména výkon práce, OSVČ, případně u osob bez zdanitelných příjmů bude vyžadováno placení pojistného z vlastní kapsy. Pokud toto je splněno, zdravotní péče včetně léčby HIV bude zajištěna z českého veřejného zdravotního pojištění. HIV není důvodem, proč by někomu mohl být odmítnut přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění.

Kromě veřejného zdravotního pojištění nabízejí některé pojišťovny na komerční bázi různá připojištění. U nich už je třeba upozornit, že v praxi bohužel běžně dochází k diskriminaci HIV pozitivních osob a odmítání je pojistit, případně odmítání plnění z tohoto pojištění. Může jít např. o různá připojištění pro případ výpadku příjmu v důsledku DPN/hospitalizace apod. Hrazení léčby se ale netýkají.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.